چاپ کردن این صفحه

عوام فريبي انتخاباتي به شيوه سنتي

توسط محمد عسلی/ مدیر مسئول روزنامه عصرمردم 10 خرداد 1400 49 0
سرمقاله محمد عسلی 11 خرداد 1400           عوام فريبي انتخاباتي به شيوه سنتي

نامزدي که مي گويد يارانه ها را به مبلغ 450 هزار تومان مي رسانم از اقتصاد و مفاهيم آن آگاهي ندارد. کسي که تبليغ مي کند و قول مي دهد و ريش گرو مي گذارد که براي بي خانمان ها خانه مي سازم و چنين و چنان مي کنم اما برنامه اي ارائه نمي دهد که هزينه هاي آن را چگونه تأمين مي کنم آن هم به شيوه ديگري عوام فريبي مي کند.
با گذشت چندين دوره انتخاباتي ديگر عوام هم متوجه هستند که اينگونه شعارها به نوعي خالي بندي است و صرفا براي جذب آراء مي باشد. فرق بين عوام و خواص امروز در فهم مسائل ساده اي مانند اقتصاد معيشتي نيست. وقتي به قول سعدي:
«شب چو عقد نماز مي بندم
چه خورد بامداد فرزندم»
سفره خالي و فشارهاي اقتصادي ناشي از ناتواني در تأمين نيازمندي هاي ضروري آينه اي است روبروي نيازمندان که پر است از اما و اگرها.
همه مي دانند که تحريم در اقتصاد ايران به قول رئيس سابق بانک مرکزي که حالا فرصت شفاف سازي در گفتگوهاي مناظره اي پيدا کرده 50 درصد تأثير مستقيم و غيرمستقيم داشته است.
همه مي دانند خشکسالي و کاهش باران و صرف برق براي بيت کوين سازي موجب خاموشي هاي بسيار شده است.
همه مي دانند ضعف مديريت اداري و سازماني باعث هدررفت پول ملي و اختلاس هاي کلان شده است.
اما همه نمي دانند چگونه بايد سياستي اعمال نمود که تحريم ها برداشته شود. براي جبران کاهش باران و خشکسالي چه بايد کرد تا برق مشترکان قطع نشود و يا در گزينش مديران چه ضوابطي مي تواند شايسته سالاري را محقق سازد.
ليکن کسي که مدعي کرسي رياست جمهوري است بايد بداند و اگر نمي داند مشاوريني داشته باشد تا او را آگاه کنند که چگونه مي توان عزتمندانه تحريم ها را خنثي نمود يا آنها را با توافق براي هميشه حذف کرد و يا در تأمين برق چه اقدامات عاجلي مي توان انجام داد.
حرف زدن هزينه اي ندارد اما برنامه ارائه دادن، به آمار و واقعيت ها توجه کردن و شجاعانه گره کار را عنوان نمودن هزينه دارد. هم هزينه آبرويي و هم هزينه مالي.
پست و يا سمت رياست جمهوري به قول حافظ همان کلاه دلکشي است که به درد سر نمي ارزد
«شکوه تاج سلطاني که بيم جان در او درج است
کلاهي دلکش است اما به درد سر نمي ارزد.»
کسي که قدم در اين راه پرفراز و نشيب مي گذارد بايد دل شير داشته باشد و زور فيل. بعضي ها هيچ کدام از اين دو صفت را ندارند، پهلوان پنبه اند. بعضي ها هم دل شير دارند اما زور فيل ندارند.
دل شير تهوّر و بي باکي نيست، شجاعت است که در آن عقل دخيل است و زور فيل هم داشتن رابطه و رانت نيست. بلکه تجربه و علم و آگاهي سياسي و اقتصادي است با رويکرد فرهنگ سازي که متأسفانه بعضي از نامزدها که قبلا امتحان خود را داده اند ندارند.
حال بايد مردم به عملکرد نامزدها، توان و جرأت و اطلاعات و تجربه و آگاهي هاي آنان بنگرند و تصميم بگيرند آراء خود را به نفع کدام نامزد انتخاباتي به صندوق مي ريزند. کسي که مي گويد يارانه شما را به 450 هزار تومان مي رسانم و اگر هم راست گفته باشد و بتواند چنين کاري کند تورم را صد برابر مي کند و حجم نقدينگي را افزايش مي دهد. يا کسي که مي گويد تدبيري به کار مي برم تا در کاهش تورم، تثبيت نرخ شناور ريال و کاهش بهاي ارز تأثيرگذار باشد.
بعضي قول ها و شعارها متأسفانه اعتماد عمومي را نسبت به عملکرد دولت حال و گذشته و آينده تضعيف مي کند و مردم را به درد چه کنم گرفتار مي نمايد. نقد عملکرد دولت براي يک نامزد انتخاباتي يک راهکار براي توجه افکار عمومي به مسائل کشور است و بايد هم باشد. اما نفرت پراکني و دست گذاشتن روي نقطه ضعف ها بدون عنوان نمودن نقطه قوت ها نقد و شفاف سازي تلقي نمي شود بلکه نوعي مخالفت و دشمني را تداعي مي کند.
وقتي آقاي احمدي نژاد يارانه 45 هزار توماني را عملي کرد و گفت مي خواهد نفت را به سفره مردم بياورد، حجم نقدينگي ها چنان تورمي ايجاد کرد که آنچه در سفره مردم هم بود پرواز کرد و سفره ها خالي ماند به گونه اي که با آن 45 هزار تومان نتوانستند هيچ خريد ضروري را انجام دهند. به ويژه در روستاها و خانواده هاي عيالوار که نان آور خانواده را به بيکاري و پاي منقل نشستن تشويق کرد. و احمدي نژاد با گران کردن ارز و فروش آن با نرخ سه برابري در بازار آزاد گراني را دامن زد.
شرايط امروز جهان از يک سو و از ديگر سوي شرايط جهان به گونه اي است که فقر، تنگدستي، بيکاري و تعطيلي کارخانجات و کارگاه هاي بسياري ميزان قدرت خريد را به شدت کاهش داده و معلوم نيست تقاضا براي فروش نفت به وضعيت گذشته قبل از تحريم ها بازگردد.
مضافا اينکه توليد اتومبيل هاي برقي در دستور کار همه کارخانجات اتومبيل سازي است که اگر در آينده تمام اتومبيل ها به هر دليل برقي شوند هزاران بلکه ميليون ها شغل مستقيم و غيرمستقيم از ميان مي روند.
اگر کسي آمد و گفت من ظرف حداقل 10 سال چنان تحولي در آموزش و پرورش ايجاد مي کنم که شيوه ها و روش هاي تدريس تغيير کنند تا دانش آموختگان دانش آموز و دانشجو بعد از فراغت از تحصيل جذب بازار کار شوند و توان علمي و فني مورد نياز را داشته باشند همه بايد به وي رأي دهند زيرا تنها راه نجات بيکاري و رفع آسانخواهي توجه به زيرساخت هاي آموزش و پرورش و علوم دانشگاهي است. اگر کسي گفت سرمايه گذاري داخلي و خارجي را تشويق مي کنم تا در ايران سرمايه گذاري کنند و شرايط مطلوب را با ارائه تسهيلاتي براي آنان فراهم مي کنم بدانيد که در انديشه رفع بيکاري و اشتغالزايي است.
اگر کسي گفت جلو سوءاستفاده دلال ها، رانتخوارها، واسطه ها، آقازدگي ها و رابطه بازي و فاميل گرايي را مي گيرم و مثل اميرکبير جان در گرو اهداف مي گذارم مي توان به او اعتماد کرد و وي را مستحق رياست جمهوري دانست مشروط بر آنکه کارنامه وي از چنين عملکردهايي خالي نباشد.
مردم ما فهيم، دلسوز، وطن دوست و باورمندند و گول نمي خورند اما اعتماد مي کنند، سعي کنيم اعتماد مردم را حفظ کنيم.
کشور و ملت از عوام فريبي، نفرت پراکني، دروغ پردازي و گنده گويي به قدر کافي لطمه خورده اند. بايد طرحي نو درانداخت هرچند نتوان سقف فضاي ادعاها را شکافت.
والسلام

شماره روزنامه:7207
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
آخرین ویرایش در دوشنبه, 10 خرداد 1400

موارد مرتبط