چاپ کردن این صفحه

رتبه دوم ایران در تولید کمی مقاله

برقراری ارتباط با آلمان و بریتانیا

خبرنگار :   15 شهریور 1399 147 0
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلامی، ضمن تشریح اقدامات و دستاوردهای علمی این پایگاه، از جهش مناسب پایگاه استنادیو مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری و ارتقاء شاخص‌های کمی و کیفی تولید علم در ایران، خبر داد  
 
ایسنا / دکتر محمدجواد دهقانی، شنبه ۱۵ شهریور در یک کنفرانس خبری به تحلیل وضعیت علمی کشور پرداخت و گفت: در سال ۲۰۰۰ کمتر از۷۰۰ مقاله علمی در کشور نوشته شد که سهم ایران در تولید علم جهان را بسیار پایین و چیزی در حدود یک دهم درصد نگه می‌داشت. ولی امروز ایران بیش از ۲ درصد علم جهان را، با بیش از ۶۰ هزار مقاله در سال، تولید می‌کند. در این بازه زمانی همچنین سهم کشورهای جهان اسلام، متشکل از ۵۷ کشور، در تولید علم جهان از ۲ درصد به ۱۰ درصد در سال ۲۰۲۰ رسیده است که بیش از یکپنجم این رقم سهم ایران است.
 
رتبه دوم ایران در تولید کمی مقاله
 
مدیر مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری افزود: در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال ۲۰۱۸، شاهد رشد ۱۰.۴ درصدی تولید مقالات درکشور بودیم که از این حیث پس از چین در رتبه دوم جهان قرار داریم.
دهقانی با بیان اینکه هدف ما تنها افزایش کمی نیست و به کیفیت نیز توجه ویژه داریم اضافه کرد: طی بیست سال گذشته ارجاعات بهمقالات محققان ایرانی نیز افزایش چشمگیری یافته است و در سال ۲۰۱۹ از نظر میزان ارجاعات رتبه ۱۶ جهان را کسب کردیم. در اینسال همچنین پژوهش گران ایرانی موفق به تولید ۶۴۵ مقاله برتر ( مقاله داغ و یک درصد پرارجاع) شدند که ۳۲ درصد کل مقالات داغمنتشر شده توسط ۵۷ کشور اسلامی را شامل می‌شود.
وی ادامه داد: در حوزه دیپلماسی علمی نیز شاهد رشد قابل ملاحظه ای بوده‌ایم و سال گذشته ۲۸ درصد فعالیت‌های علمی کشور بامشارکت کشورهای خارجی انجام شده است.
دهقانی بیان کرد: برنامه داریم تا سال ۲۰۲۶ شاهد حضور ۵۰ دانشگاه جهان امسال در رتبه‌های زیر ۵۰۰ مراکز رتبه بندی بین المللیباشیم. در رتبه‌ بندی امسال موسسه تایمز ۴۷ دانشگاه ایرانی حضور داشتند. البته ما به دانشگاه ها اعلام کرده‌ایم که حضور در اینرتبه بندی نباید هدف باشد.؛ زیرا رتبه بندی این موسسه ایراداتی دارد، برای مثال اهمیت خیلی زیادی به تعداد ارجاعات می‌دهد که باعثمی‌شود رتبه بندی دانشگاه ها با واقعیت فاصله داشته باشد. لذا پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با شناسایی ایرادات نظام‌هایمختلف رتبه بندی دانشگاه ها مستقلاً اقدام به رتبه بندی دانشگاه ها کرده است که امید است در آینده نزدیک اعتبار بین المللی کسب کند.
معاون بین‌الملل پایگاه استنادی علوم جهان اسلام نیز در این نشست گفت: نظام رتبه بندی ISC محدود به دانشگاه های داخل کشورنیست و قرار است که رتبه بندی ما در جهان اعتبار داشته باشد. هم اکنون موسسه ASAIHL که متشکل از دانشگاه های برتر جنوبشرق آسیاست، کار رتبه بندی دانشگاه های خود را به ما واگذار کرده است.
دکتر محمدرضا فلاحتی افزود: شدت گرفتن تحریم‌ها باعث مغفول ماندن برنامه‌های زیادی شد ولی ما موفق شدیم اولین شاخه مرکزمنطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و تکنولوژی را در اتحادیه اروپا راه اندازی کنیم و از امروز شعبه ما در دانشگاه بوخوم آلمان شروع به فعالیتخواهد کرد. همچنین در شهریور ماه نشست تخصصی مراکز علمی حاشیه دریای خزر را به صورت ویدئو کنفرانس برگزار خواهیم کرد.
دکتر هاجر صفاهیه، معاون پژوهش و فناوری مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری نیز گفت: ما از سال گذشته جهش تولید را آغازکرده‌ بودیم و تعداد مدارک خود را برای استفاده محققان از ۴ میلیون به ۸ میلیون مدرک رساندیم. همچنین تا پایان امسال به دانشگاهبریتانیا متصل خواهیم شد که اتفاق بسیار مهمی است.
 
 
شماره روزنامه:
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
آخرین ویرایش در شنبه, 15 شهریور 1399
سردبیر

روزنامه عصرمردم در۱۶آدر سال ۱۳۷۴ به نام عصرو با رویکرد فرهنگی سیاسی اجتماعی  وبا گستره استانی به مدت ۴ سال بدون وقفه انتشار یافت با توجه به استقبال خوب مخاطبان با نام عصرمردم  و با گستره سراسری در استان‌های جنوبی و مرکزی کشور توزیع شد مهم‌ترین ابتکار و موفقیت روزنامه عصر مردم از آغاز تا به اکنون که ۲۵ سال از انتشار آن می‌گذردانتشار هفته‌نامه ها و ویژه نامه های شهرستانی است که هم اکنون نیز تعدادی از آنها در حال انتشارند.

https://asremardom.ir/

آخرین‌ها از سردبیر