چاپ کردن این صفحه

نماینده صنعت توزیع نیروی برق کشور و شرکت های آب و برق استان فارس:

بهره مندی 38 میلیون مشترک برق در کشور از نعمت روشنایی منتخب سردبیر

توسط عصرمردم 30 شهریور 1400 53 0
نخستین جلسه رسمی  نماینده صنعت توزیع نیروی برق کشور و شرکت های آب و برق استان فارس  با مدیران صنعت آب و برق کشور و وزیر نیرو برگزارشد.

نماینده صنعت توزیع نیروی برق کشور و شرکت های آب و برق استان فارس در نخستین جلسه دیدار رسمی مدیران صنعت آب و برق کشور با محرابیان، وزیر نیرو که به صورت ویدئو کنفرانس برگزارشد، از بخش توزیع به عنوان آخرین حلقه زنجیره تأمین برق مطمئن و پایدار نام برد وگفت: این بخش در قالب 39 شرکت به عنوان پیشانی خدمت و پاسخگوی نهایی صنعت برق به آحاد جامعه می باشد که مسئولیت تأمین برق تمام جامعه شهری و99.7 درصد جمعیت روستایی کشور با38 میلیون مشترک برق برعهده دارد.

احمدرضا خسروی، یادآورشد: در راستای محرومیت زدایی، حتی گام را از این فراتر نهاده و جوامع عشایری کوچ رو به صورت گسترده درحال دریافت تجهیزات روشنایی قابل حمل با استفاده از انرژی خورشیدی می باشند.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان فارس ادامه داد: در شرایط فعلی که با محدودیت تامین انرژی مواجه هستیم در کنار نیازهای توسعه زیرساخت های بخش تولید برق، توسعه فعالیت های مدیریت سمت تقاضا با استفاده از ابزارهای هوشمند سازی ضرورت دارد تا با تغییر درنگرش فرآیند عرضه انرژی، مشترکین بتوانند بسته‌های انرژی خود را در بازارهای رسمی معامله کرده و مدیریت سمت تقاضا مفهوم اقتصادی پیدا کند.

این مقام مسئول در ادامه به نقش مهم و تاثیرگزار شرکت های توزیع نیروی برق دربحث کسری تولید برق، اشاره کرد و بیان داشت: شرکت‌های توزیع در ایجاد زیرساخت های تولید انرژی تجدیدپذیر با توان کمتر از 7 مگاوات بسیار موثراند تا به طرق مختلف بتوانند متقاضیان، مشترکین و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را ترغیب کرده و احداث این نیروگاه ها را از طریق بیع متقابل در مقابل تهاتر سوخت توجیه پذیر کنند که از جمله این طرح ها، طرح بزرگ احداث نیروگاه های خورشیدی روستایی برای تامین برق چاه های کشاورزی با ظرفیت 3هزار مگاوات است که در دست اقدام اولیه می باشد.
خسروی، همچنین اظهار داشت: در سال جاری به دلیل ناترازی عرضه و تقاضای انرژی، شرکت های توزیع نیروی برق با تلاش شبانه روزی توانستند با مدیریت بار3700 مگاوات در بخش‌های کشاورزی، صنعتی و عمومی بخشی از کسری تولید را جبران کنند که کار بسیار سختی بود.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان فارس با بیان اینکه نگرش امروز حاکمیت صنعت برق به بخش توزیع متفاوت از گذشته بوده و با اعتقاد به تمرکز پاسخگویی و خدمت گزاری نهایی صنعت در این بخش، چشم انداز نوینی تعریف شده، تصریح کرد: از جمله آنها می توان به ‌توسعه هوشمند سازی، توسعه انرژی های تجدیدپذیر،کاهش تلفات انرژی به عدد تک رقمی، افزایش مشارکت مردم و ارتقاء نظارت در راستای بهبود ارائه خدمات به عموم جامعه اشاره نمود.
رئیس شورای هماهنگی مدیران وزارت نیرو در استان فارس، حذف صورتحساب کاغذی، ارائه بیشترین خدمات غیر حضوری با 82خدمت در بین کلیه دستگاه‌های اجرایی و نسخه اپلیکیشن برق من و راه اندازی سامانه نظارت مکانیزه را از دیگر مواردی عنوان کرد که در راستای تحول دیجیتال صورت گرفته اند.
خسروی، در ادامه سخنان خود به برخی از چالش‌های اصلی صنعت برق اشاره کرد و گفت: ناترازی بزرگ تولید و مصرف انرژی، نظام تعرفه‌گذاری تکلیفی و اقتصاد ناکارآمد برق، زیان عملیاتی و انباشته توأمان و انباشت هنگفت بدهی ها، فرسودگی تأسیسات و نیاز مبرم به سرمایه گذاری برای باز سازی شبکه، بالا بودن نرخ رشد مصرف انرژی و شدت انرژی وهمچنین ضعف در حاکمیت شرکتی و نیاز به افزایش درجه آزادی شرکت‌ها و تقویت روحیه جسارت در مقابله با بحران های حال حاضر از جمله چالش های مهم فعلی صنعت برق به شمار می روند. رئیس شورای هماهنگی مدیران وزارت نیرو در استان فارس، در خاتمه سخنان خود تاکید کرد: خانواده بزرگ و پرافتخار شرکت‌های توزیع نیروی برق درگام دوم انقلاب درپرتو امید و نگاه خوش بینانه به آینده، ایثارگرانه درخدمت مردم سرافراز ایران اسلامی خواهندبود تا همانند گذشته برگ زرین دیگری برکارنامه انقلاب اسلامی بیافزایند.

شماره روزنامه:
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
آخرین ویرایش در چهارشنبه, 31 شهریور 1400

موارد مرتبط