چاپ کردن این صفحه

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن فارس :

اجرای طرح های عمران روستایی در مناطق محروم فارس چهره این استان را دگرگون کرده است منتخب سردبیر

توسط عصرمردم 04 مهر 1400 41 0
سید علیرضا حمیدی معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان فارس با حضور در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان شیراز به بررسی روند اجرای فعالیت‌های حوزه عمران روستایی در این شهرستان پرداخت و بیان داشت : اجرای طرح های عمران روستایی در مناطق محروم فارس با مشارکت و همراهی بنیاد مسکن چهره این استان را دگرگون کرده است.


حمیدی با بیان اینکه در هفته دولت امسال شاهد افتتاح ۱۲ طرح هادی و توسعه و عمران روستایی در مناطق مختلف این استان بودیم گفت: این طرح‌ها با بهره گیری از ۶۳۰ میلیون ریال اعتبارات استانی و ۴۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال اعتبارات ملی اجرا شده است و ۲ هزار و ۸۱۴ خانوار روستایی از مزایای آن بهره مند شده‌اند.
معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان فارس خاطرنشان کرد: طرح‌های هادی و توسعه روستایی در شهرستان‌های آباده ، داراب ، رستم ، زرین‌دشت ، ممسنی، سروستان، سپیدان، شیراز، لامرد و کوهچنار افتتاح شدند و اجرای این طرح ها در شهرستان شیراز تاثیر بسزایی در کاهش مهاجرت ها و کاهش حاشیه نشینی دارد .
وی با بیان اینکه ۴۰ روستای اطراف شیراز مشکل حاشیه نشینی دارند گفت: عمده این روستاها از خدمات زیر بنایی محروم مانده‌اند، قانون در اغلب موارد اجازه ارائه خدمات به حاشیه روستاها را نمی‌دهد و در این شرایط، اغلب این روستاها انشعابات غیرمجاز دارند.
حمیدی افزود: در این زمینه نیاز است با همراهی و مساعدت نمایندگان مجلس مشکلات قانونی برای توسعه روستاها حل شود تا روستاییان میل به مهاجرت پیدا نکنند.
مدیر بنیاد مسکن شهرستان شیراز هم بر لزوم بکارگیری ظرفیت های توسعه برای توسعه و عمران روستایی در این شهرستان تاکید کرد و با بیان اینکه تهیه نقشه ثبتی 91 روستای شهرستان شیراز نیز در دستور کار است گفت: در سال جاری صدور 420جلد سند مالکیت شهری وروستایی جهت متقاضیان دریافت سند مالکیت در دستور کار است..
صف شکن با تشریح عملکردها در حوزه مسکن روستایی هم گفت: ساخت منازل مقاوم دربرابر حوادث طبیعی درروستاها ، ایجاد اشتغال درروستا جهت استاد کاران وکارگران ساختمانی ، تبدیل محیط غیر بهداشتی روستا به محیط بهداشتی وقابل سکونت ، تلاش درحفظ هویت معماری بومی روستایی ، توزیع عادلانه اعتبارات بانکی درمسکن روستایی ، ثبیت مالکیت وازبین بردن اختلافات ملکی و ایجاد روحیه امنیت وتغییرنگرش به ملک به عنوان یک پشتوانه مالی و همچنین ایجاد ثبات سکونت ،درروستا وجلوگیری از پدیده مهاجرت از روستا به شهر از جمله مزایای اعطای اسناد مالکیت و اجرای طرح های توسعه است .
وی از پرداخت 10هزار و 378 فقره تسهیلات مقاوم سازی از طریق بانکهای عامل از سال 1387 تاکنون جهت ساخت منازل مقاوم روستایی خبر داد و گفت: نظارت بر ساخت وسازوارائه خدمات فنی،جهت 10 هزار و 401باب منزل مسکونی ساخته شده درروستاهای شهرستان شیراز،با نظارت کامل از طریق ،ناظرین این بنیاد انجام پذیرفته است.
وی فعالیتهای انجام شده درحوزه واگذاری زمین را هم بیان کرد و گفت: به صورت کلی تا کنون تعداد 2598قطعه زمین درروستاهای شهرستان شیرازجهت ساخت منازل مسکونی به متقاضیان واگذار گردیده است. فعالیتهای واگذاری زمین درسال 1399 نیز 214 قطعه بوده است .

شماره روزنامه:
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
آخرین ویرایش در دوشنبه, 05 مهر 1400

موارد مرتبط