چاپ کردن این صفحه

لزوم توجه به الگوى مصرف برق و حفظ جان بيماران كرونايى منتخب سردبیر

توسط صفد ر د  وام/ روزنامه نگار 01 خرداد 1400 63 0
با كاهش محسوس ميزان بارندگى كشور در سال زراعى جارى و در پى آن کاهش حجم آب پشت سدهاي برق آبي با تابستان سختى در رابطه با توليد برق مواجه هستيم.

دراين جهت نخستين گام توجه شركت توانير براى رفع مشكلات پيش رو مى باشد كه البته برنامه ريزى مشخص بدون آزمون و خطا مى بايست در دستور كار قرار گيرد.
بنا به اعلام مدير عامل شركت آب و فاضلاب كشور؛ «در سال آبي جاري 1400-1399، با کمبود 50درصدي بارش نسبت به سال آبي گذشته مواجه هستيم. در تعداد زيادي از استانهاي مرکز فلات ايران و استانهاي شرقي ميزان بارش بسيار کاهش پيدا کرده است، مانند استان سيستان و بلوچستان که کمتر از 10ميليمتر کاهش در آن ثبت شده است. همچنين استانهاي خراسان جنوبي، کرمان، جنوب فارس، يزد و بخشهايي از اصفهان و سمنان دچار کمبود شديد بارش هستند.»
بر اين اساس مى توان از همين حالا با چالش هاى مربوطه در حوزه ياد شده براى تابستان امسال پيش بينى نمود و با تعيين دستورات لازم دستگاههاى اجرايى را به سوى كاهش مصرف در حد 50 درصد هم هدايت كرد.
با توجه به اين نكته كه در روزهاى گرم تابستان كه البته در سالجارى از همين ماه خرداد آغاز شده است، 24 هزار مگاوات از مصرف 60 هزار مگاواتي برق كشور به سيستم هاي سرمايشى مربوط است از اين رو كاهش درجه كولرهاى گازى و خاموش كردن آنها در ساعات غير ضرورى در جهت كاهش مصرف انرژى بسيار مؤثر خواهد بود.
اين مهم را بخاطر بسپاريم كه در اين ايام شيوع كرونا و نياز ضرورى بيماران به دستگاههاى اكسيژن و ديگر تجهيزات پزشكى حياتى كه مستقيم با مصرف انرژى سرو كار دارند توجه به كاهش الگوى مصرف و از خودگذشتگى نكته اى قابل توجه و تأمل است، چنانكه خاموشى چند دقيقه اى يك مركز درمانى مى تواند تهديدات جانى بسيارى از هموطنان مبتلا به كوويد 19 را در پى داشته باشد!

شماره روزنامه:7199
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
آخرین ویرایش در شنبه, 01 خرداد 1400

موارد مرتبط