چاپ کردن این صفحه

بازدید و تقدیر شهردار شیراز از همیاران مهربان ترافیک

توسط گلریزخاتمی/ خبرنگار 16 مرداد 1400 92 0
شهردار شیراز در حاشیه بازدید و تقدیر از همیاران مهربان ترافیک گفت: به همت مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ ساز فرصتی را در شیراز تجربه می کنیم که زمینه حضور شهروندان در کنترل ترافیک شهری شکل بگیرد و با نهاد های مرتبط هم افزایی انجام شود.

حیدر اسکندرپور با بیان اینکه شیراز شهر مهربانی است، اظهار کرد: در قالب این طرح زمینه ای فراهم شده تا بتوانیم مهربانانه شهروندان را چه عابر پیاده و چه وسائل نقلیه به رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی دعوت کنیم.

اسکندرپور نتایج طرح همیاران مهربان ترافیک در شهر شیراز را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: با این طرح بخشی از نابسامانی های ترافیک کنترل می شود و در نتیجه شاهد کاهش و کنترل تصادفات شهری هستیم.

وی ادامه داد: در شهر راز شهروندان وارد میدان شدند و در قالب طرح همیار مهربان ترافیک با حضور در چهارراه های پرتردد و اصلی شهر به کمک پلیس راهنمایی و رانندگی آمدند.

به گفته شهردار شیراز، نفس حضور مردم در تمامی سطح سنی، از تمامی اقشار مردم در طرح همیاران مهربان ترافیک در کنار پلیس حامل این پیام است که همگی باید برای زیست بهتر قانون را رعایت کنیم؛ شهرداری در کنار این مجموعه به پشتیبانی می پردازد و اصل کار مردم هستند.

اسکندرپور ضمن تشکر از فعالیت مجمع خیرین در موضوع فرهنگ سازی، گفت: در سالیان قبل شاید احساس می شد که خیرین تنها باید در موارد خاص ورود کنند اما اکنون در شهر شیراز پایتخت فرهنگی ایران شاهد هستیم که با حضور موثر و نیک اندیشی خیرین در حوزه های مختلف مخصوصا «فرهنگ» اقدامات بسیار خوبی شکل گرفته است.

این مقام مسئول "فرهنگ سازی" را یکی از عوامل مهم در کلان شهر ها دانست و افزود: حتما با پول نیاز نیست چیزی را بسازیم یا اینکه مکانی را احداث کنیم بلکه می توانیم با تصحیح بعضی از ناهنجاری اجتماعی به ارتقا سطح فرهنگ جامعه کمک کنیم چراکه با این کار مسائل جانبی حل خواهد شد.

شهردار شیراز در ادامه با اشاره به حضور خیرین در ساخت مجموعه های ورزشی گفت: در ساخت اماکن ورزشی و فرهنگی خیرساز، شهرداری زمین را فراهم می کند و مجمع خیرین عهده دار حضور خیران در ساخت مجموعه ها است که شاهد بهره برداری از یکی از بهترین مجموعه های ورزشی خیرساز در جنوب شهر شیراز هستیم.
در ادامه سیدعبدالرضا دستغیب مدیرعامل مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ ساز شیراز در این بازدید و تقدیر شهردار شیراز از همیاران مهربان ترافیک گفت: طرح "همیار مهربان ترافیک" با مشارکت پلیس راهور استان فارس، معاونت حمل و نقل شهرداری شیراز، معاونت پیشگیری از جرم دادگستری فارس نزدیک به 6 سال برای اولین بار در سطح کشور در حال اجرا است.

وی افزود: بیش از 350 نفر در این زمینه از بین شهروندان شهر شیراز و از اقشار مختلف مردم آموزش دیده اند که به صورت داوطلبانه با کمک پلیس به ترافیک شهر کمک می کنند.

دستغیب با بیان اینکه در ایام کرونا 130 نفر در این طرح فعالیت می کنند، در تشریح کار این همیاران مهربان ترافیک اظهار داشت: همیاران با حضور در 9 چهارراه پرتردد شهر شیراز مباحث ترافیکی را به مردم و وسائل نقلیه گوش زد می کند که با استمرار این طرح بنابه اعلام پلیس راهور شیراز توانسته از بروز خیلی از حوادث و مرگ و میر همشهریان جلوگیری شود.

مدیرعامل مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ ساز شیراز این مشارکت و علاقه مندی شهروندان را در پیشینه تاریخی شهر شیراز دانست و خاطرنشان کرد: از تمامی همشهریانی که وقت کافی و دغدغه کمک به مردم را دارند دعوت می کنیم تا در این طرح خیر شرکت کنند؛ در این طرح صرفا بُعد امر به معروف و نهی از منکر دنبال می شود چراکه معتقدیم در فرهنگ سازی قوه قهریه جواب نمی دهد لذا مردم نیز در این فریضه واجب مشارکت دارند.

این مقام مسئول در تشریح دیگر اقدامات این مجمع در راستای اعتلای فرهنگ شهروندان شهر شیراز گفت: علاوه بر طرح همیار ترافیک، پروژه هایی در سطح شهر شیراز با تنوع مختلف ورزشی، درمانی اشتغال زایی، کتابخوانی خیرین ورود کرده اند و نزدیک به 55 طرح فرهنگی و شهرسازی در این مدت راه اندازی کرده ایم.

وی ساخت سرای فرهنگ مهربانی را مورد توجه قرار داد و تاکید کرد: سرای فرهنگ مهربانی در 4 منطقه شیراز راه اندازی شده و همانند کار دیوار مهربانی را انجام می دهد بدین نحو که مردم وسائل، لباس های خودشان را که حتی نو هستند را برای کمک به نیازمندان اهدا می کنند؛ تاکنون بیش از 550 هزار قلم کالا مردم به سراهای کالا مهربانی تحویل داده شده که ما نیز به خیریه های معتبر و قابل اعتماد سطح شهر شیراز واگذار کرده ایم.

به گفته دستغیب، دو سرای یار مهربان در پایانه اتوبوسرانی شاهچراغ (ع) و پایانه نمازی جهت امانت کتاب به شهروندان شهر شیراز راه اندازی شده است که مردم در کنار ارتقا سطح مطالعه خودشان، رسم امانت داری را آموزش ببینند؛ در این سرای یار مهربان تبادل کتاب نیز صورت می گیرد و مردم کتاب مازاد خودشان را برای استفاده سایرین تحویل می دهند. کتاب ستون فرهنگ است و مطالعه کتاب ترویج پیدا کند یقینا بیشتر مشکلات مخصوصا از نوع فرهنگی حل خواهد شد.

مدیرعامل مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ ساز شیراز شهروندان می توانند به دفتر مجمع واقع در مشیر فاطمی طبقه دوم شیراز پاساژ مراجعه کنند و پس از آموزش می توانند در طرح همیار مهربان ترافیک و سراهای فرهنگ و یار مهربانی مشارکت داشته باشند.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
آخرین ویرایش در شنبه, 16 مرداد 1400

موارد مرتبط