چاپ کردن این صفحه

از مديرکلي تا توليت مسجد رسول اعظم (ص) منتخب سردبیر

توسط روزنامه نگار 01 مهر 1399 492 0
  درگفت وگوي محمدحسين روزیطلب با عصرمردم مطرح شد : از مديرکلي تاتوليت مسجد رسول اعظم (ص)
شما برادر سه شهيدى هستيد كه داوطلبانه بصورت بسيجى عازم جبهه هاى جنگ تحميلى شدند و هر سه هم به فيض شهادت رسيدند با توجه به حضور مستمري که در جبهه هاى جنگ داشتيد چرا شهيد نشديد؟
بسم الله الرحمن الرحيم ؛ خب اين از كم سعادتى بنده بوده كه البته منتظر شهادت هستم با اين حال شما سؤال حرفهاى كرديد وليكن ما در بنده از درگاه حضرت حق خواسته اند كه پس از شهادت سه برادرم بنده به عنوان فرزند بزرگتر زنده بمانم و حتى در سفرى كه بطور پنهانى قبل از پيروزى انقلاب اسلامى به كربلا رفته بودند اين حاجت را از حضرت سيدالشهدا طلب كرده بودند.
مرحوم پدر شما كه يكى از مبارزان قبل از انقلاب و مبلغان انقلاب اسلامى بودند و مشوق فرزندان خود براى حضور در جبهه ها ،
آيا پس از شهادت سه فرزندش آثارى از پشيمانى در گفتار و رفتار ايشان ديديد؟
خير قطعأ پشيمان نبودند و حتى زمانى كه محمدحسن روزى طلب به شهادت رسيد از سر كوچه تا خيابان لامپ رنگى كشيد و در مراسم تشييع هم نُقل و شيرينى مى دادند و ايشان در شهادت سه برادر اشعارى را زمزمه مى كردند و پايان هر شعر هم كلمه الحمدالله بكار برده بودند.
از زمان پيروزى انقلاب اسلامى تا كنون شما مسئوليت هايى را به عهده داشته ايد ، كدام يك از فعاليت ها براى مردم و نظام مثمر ثمر بوده است؟
به باور بنده حجم كار مهم نيست نيت كار مهم
مى باشد يعنى وقتى کسي حتى يك كار كوچكى انجام دهد كه مورد قبول حضرت حق باشد ، مهم مى باشد. بنده هميشه به اين عقيده بوده ام كه كارى كه انجام نداده ام بايد انجام دهم. 
به عنوان مثال مرحوم محمد نمازى بيمارستان بزرگى در شيراز ايجاد كرد و خدمات فراوانى در حوزه درمان  و اشتغال انجام شده است بنابراين اگر اين اقدام را نداشتند مورد سؤال بودند.
بنابراين ما بايد همواره به فكر اين باشيم كه چه كارهايى نتوانستيم انجام دهيم.
از شهيدان روزى طلب فرزندانى بجا مانده اند به چه كارى مشغول هستند؟
از برادران شهيد تنها حاج محمدجواد ازدواج كرد و سه فرزند پسر از خود به يادگار گذاشت و بعد از شهادت دو برادر وقتى مى خواست به جبهه برود سه فرزند را به خانه مرحوم ابوى آورد و گفت: اين سه بجاى من و دو برادر شهيدم من هم مى خواهم به جبهه بروم.
هم اكنون محمد حسن يكى از فرزندان آن شهيد در مركز اسناد انقلاب اسلامى مشغول خدمت هستند و ديگرى عبدالحميد هم شغل خصوصى دارند و فرزند ديگر هم دكتراى حقوق است و كار حقوقى انجام مى دهد . بعد از شهادت محمدجواد خداوند فرزندى به بنده عطا كرد كه نامش محمد جواد است و هم اكنون در سپاه پاسداران فعاليت دارد.
پس از بازنشستگى از آموزش و پرورش هم اكنون به چه فعاليت هايى مشغول هستيد؟
در اين روزها هم توليت اين مسجد [ رسول اعظم (ص) ]
را بعهده دارم و جايگزين مرحوم پدر بعنوان رئيس هيأت امناء در حسينيه دارالرحمه،كارهاى پژوهشى، مطالعاتى، سياسى و اجتماعى و همچنين در شوراى ائتلاف نيروهاى انقلاب اسلامى هم مسئوليت استانى را بعهده دارم.
محل زندگى تا ن هنوز همان خانه قديمى در خيابان فرصت شيرازى (سردخانه) است؟
از افتخارات بنده اين است كه هنوز در همان منزل قديمى واقع در خيابان فرصت شيرازى زندگى مى كنم و من و حاج مجيد [روزىطلب] تنها مديران كل بوديم كه در همان خانه  قديمى مان مانديم.
وضعيت اجتماعى، اقتصادى، فرهنگى و سياسى كشور را در  ه كنونى چگونه ارزيابى مى كنيد؟
انقلاب اسلامى موجودى زنده است که فراز و نشيب هاى فراوانى داشته و تجربه 42 ساله انقلاب هم اين را مى گويد اما با رهبرى حكيمانه آيت الله خامنه اى و تكيه بر ارزش ها كشور از اين مرحله هم عبور خواهد كرد.
بى توجهى به مقطع تاريخى و اين  که برخى مسئولين به مال اندوزى مى پردازند و توجه به رهنمودهاى رهبر انقلاب هم نداشته و ندارند و البته اين مشكل در صدر اسلام هم وجود داشت و باز هم تأكيد مى كنم كه از مشكلات عبور خواهيم كرد
بين دولت هاى آقاى احمدى نژاد و آقاى روحانى كدام يك را موفق تر مى دانيد؟
احمدى نژاد دو دوره كارنامه دارد ، مشكلى كه ما داريم اين بوده است كه با برنامه و حتى با چهل واسطه اين افراد را خراب مى كند ، مثلأ آقاى نجفى با سابقه مديريت كلان در حوزه آموزش و پرورش اقدام به كارى كرد كه اصلأ انتظار نمى رفت.
️به نظر شما راه حل عبور از مشكلات با تكيه بر ظرفيت داخلى چيست؟
اگر در كشور ظرفيت ها را قدر مى دانستند و رانت خوارى هايى كه بعضا مى بينم و قوه قضاييه اعلام مى كند انجام نمى گرديد، كشور ما بهترين  و بيشترين منابع را داراست ؛  متأسفانه افرادى فقط با هدف ثروت اندوزى پست مديريتى مى گيرند و البته اينها سخت در اشتباه هستند كه عقوبت بدى هم در دنيا و هم در آخرت نصيب اينگونه افراد مى شود.
▪️چه پيشنهادى به حاكميت براى تقويت بنيه خانواده معظم شهدا و رفع نيازهاى ضرورى آنها داريد؟
حفظ حرمت خانواده شهدا با زنده نگه داشتن اهداف ارزشى و راه شهيدان و همچنين مقابله با فساد ، رانت خوارى ، توليد علم و توجه به ارزش هاى دينى امكانپذير است.
منظور بنده اين است كه براى حفظ احترام خانواده معظم شهدا نگاه مادى نياز نيست بلكه در اين حوزه توجه معنوى ضرورى مى باشد.
مادر بنده حقوق دريافتى از فرزند شهيدش را به ساخت اين مسجد رسول اعظم (ص)  اختصاص داد كه همراه با آن فعاليت هاى علمى نظير كتابخانه و فرهنگى نيز انجام مى شود.
البته مرحوم پدر بنده به صورت افتخارى با حكم مقام معظم رهبرى در دوران رياست جمهورى پيگير امور خانواده شهدا بودند با اين حال توجه به موارد ياد شده يعنى اهداف راه شهيدان بسيار ضرورى است.
▪️روند روزنامه عصر مردم چگونه بوده و آيا در رسالت كارى موفق عملكرده است؟
روزنامه عصر مردم براى بنده نمى آيد و ليكن هرازگاهى در منزل حاج مجيد [روزى طلب]  مى بينم و مطالعه مى كنم به هر حال مسير خود را با صلابت ادامه مى دهد.
▪ ️از خاطره هاي دوران دفاع مقدس بگوييد؟
در دوران دفاع مقدس بنده به نمايندگى از مرحوم آيت الله حائرى شيرازى در ستاد مربوطه براى جذب و مديريت كمك هاى مردمى حضور داشتم و كمك هاى قابل توجهى از سوى مردم استان با توجه به ظرفيت هاى اقتصادى و كشاورزى صورت مى گرفت.
محل دريافت كمك هاى پشتيبانى هم همين ساختمان دانشگاه علوم پزشكى بود كه آن زمان اسكلت بود و كمك ها مستقيم به جبهه ها هدايت مى شدند.
قابل توجه اينكه مردم شهرستانهايى مثل لار و جهرم مقادير زيادى طلابه جبهه ها كمك مى كردند كه خوب يادم هست كه زمانى مرحوم آيت الله آيت اللهى امام جمعه فقيد جهرم يك گونى پر از طلا با خود به شيراز آوردند.
به هر حال در جبهه ها هم حس وحال رزمندگان عاشقانه و بدون ترس و واهمه بود و اينمهم از روحيه معنوى موجود در رزمندگان اسلام بود.
خدا رحمت كند شهيد عبدالله رودكى از جمله رزمندگان شاد بود كه همواره با شوخ طبعى فضاى جبهه را براى رزمندگانم تفاوت كرده بودند.
▪️با توجه به سابقه معلمى جنابعالى ، در جبهه ها بحث تعليم و تربيت در دستور شما بود؟
سئوال خوبى بود ؛ بله در جبهه ها علاوه بر جنگ نظامى و دفاع از تماميت ارضى و استقلال كشور جهاد علمى هم بود و بنده مديريت آموزش و پرورش لشكر فجر فارس را به عهده داشتم. 

 

ازگفتگوى شما و فرصتى كه در اختيار بنده گذاشتيد ،سپاسگزارم.
من هم از شما وهمکارانتان که عرصه اطلاع رساتی فعالیت دارید کمال تشکر را دارم.
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
آخرین ویرایش در سه شنبه, 01 مهر 1399

موارد مرتبط