چاپ کردن این صفحه

تا انتخابات 1400

وستفالياي ايراني منتخب سردبیر

توسط زهرا جعفری/ روزنامه نگار 18 ارديبهشت 1400 95 0
به سيزده رسيديم ،13هم سياسي انتخابات مصادف است با اولين آن در سده جديد خورشيدي و بر حسب اتفاق پيچيده ترين آن !از شور و حالي که چندان خبري از آن نيست تا نامشخص بودن قابل تامل کانديداهاي اصلي !


در سايه چنين پيچيدگي خاص ! ششمين انتخابات شوراها شايد بتواند به مدد تكثر هميشگي و تاييد صلاحيتهاي دقيقه نودي خود به ايجاد شور و حال در اين انتخابات خاص کمک نمايد.
به رسم ديرين تلاش خواهيم کرد در ستون "وستفالياي ايراني "ضمن پرداختن و ارائه آخرين اطلاعات و اخبار و البته بر اساس ماهيت جذاب خود "حاشيه هاي "اين انتخابات ،در مسير انتخاب "شايسته تر " گامي هر چند کوچک اما موثر داشته باشيم !
"حق انتخاب" ،از والاترين حقوق در همه برشهاي زندگي انسان هاست و در اين ميان ايفاي اين حقوق در سپهر سياسي بي شک موثرترين آن در سرنوشت جمعي است !
آينده روشن فرداي ايران عزيز غايت و نهايت ما ،در ستون "وستفالياي ايراني "است .
چنين بادا....

  • صلح همه جانبه ، رسيدن به همگرايي


عدم ايجاد شوراي نگهبان جديد
حجتالاسلام والمسلمين موسوي لاري، عضو مجمع روحانيون مبارز مي گويد: اصلاح طلبان قبل از ثبت نام و ورود افراد، کسي را مشخص نکنند به بياني ديگر خودمان يک شوراي نگهبان ايجاد نکنيم .
اجازه بدهيم همه کانديداها ثبت نام کنند چه يک نفر باشد چه 10 نفر.
او معتقد است ؛ نبايد در مرحله ثبت نام کانديداها، دست به گزينش زد و هرکسي که مدعي است بايد وارد عرصه شود اما اين هشدار را به هم طيفان سياسي اش مي دهد که مبادا سال 84 دوباره تکرار شود.
همه ثبت نام کنند
وي ميگويد:همه کانديداهايي که مدعي هستند ،بروند و ثبت نام کنند ،آقايان تاج زاده، عارف، پزشکيان، صادق خرازي و هر کسي که علاقه مند است به عرصه رياست جمهوري بيايد ثبت نام کند. مرحله اول تصميم گيري با شوراي نگهبان است به هر حال نظارت استصوابي در کشور جاري است هر چند بنده آن را قبول نداشته باشم يا بدين شکل آن، قبول نداشته باشم اما به هر حال وجود دارد.
تکرار ،فاجعه بار است
تکرار سال 84 فاجعه بار است بدين معنا که اگر اصلاح طلبان نتوانند خودشان سامان بدهند و شبيه به آنچه در سال 84 رخ داد مجددا رخ دهد نشانگر کم و کاستي در ذهنيت اصلاح طلبان است و آن ذهنيت اصلاح طلبي شان مخدوش مي شود.
ريش و قيچي وشوراي نگهبان
بنده اين منطق را قبول ندارم که ريش و قيچي را به دست شوراي نگهبان مي دهيم چون قيچي در اختيار شوراي نگهبان است چه بخواهيم چه نخواهيم نظارت استصوابي شوراي نگهبان بر قرار است اصلاح طلبان بايد اعلام کنند که مثلاً 4،3 نفر کانديداهاي ما هستند. به هر حال شوراي نگهبان يا خودش تصميم ميگيرد يا اينکه تصميم را به آن ابلاغ مي کنند کاري به اين ندارم.
در واقع شوراي نگهبان نهادي با يک سري اختيارات است. بنده فکر مي کنم اصلاح طلبان بايد اجازه بدهند همه آنهايي که خودشان علاقه مندند و توانايي اداره کشور را دارند ثبت نام کنند در اين جا هيچ مسئوليتي متوجه اصلاح طلبان نيست اما بعد از اين مراحل قانوني، افرادي که تاييد شدند را مورد بررسي قرار دهند که کدام يک گرايش مردمي دارد و از بقيه کانديداها هم بخواهند که به نفع آن کانديدا کنار بروند.
پيش بيني
بنده اين مسئله را پيش بيني ميکردم. در ابتدا با آمدن حاج حسن آقا چون در بيت امام بود، نوع برخوردهاي بسيار سطح پاييني که جريان مقابل با هر کانديدايي دارد صورت گرفت، از قبيل دروغ گفتن، شايعه ساختن و ...
عضو مجمع روحانيون مبارز ادامه مي دهد :چندان موافق نبودم که حاج حسن آقا بيايند و ثبت نام کنند. به تدريج وقتي زمان گذشت و اين تلقي ايجاد شد که به هر حال بايد کسي بيايد و فداکاري کند بنده گفتم حاج حسن آقا مي آيند هر چند پرخاشگري و توهينهايي صورت ميگيرد اما براي حفظ نظام و امام، ممکن است حضور سيدحسن آقا ضروري باشد اما از ابتدا اين نگاه که نبايد بيت امام وارد عرصه شود و در معرض نقد و انتقادها قرار بگيرد وجود داشت و اينکه ممکن است رهبري هم به اين نتيجه برسند و توصيه هايي را انجام دهد قابل پيش بيني بود. يعني ممکن است بسياري از جمله شخص رهبري هم براي بيت امام و حسن آقا، دلسوزي داشته باشند.
لذا پيش بيني توصيه رهبري به سيدحسن آقا را مي کردم
رد صلاحيت ستون فقرات انقلاب
وي تصريح كرد:زماني که مرحوم آيت الله هاشمي ردصلاحيت شد به واقع شوکه شديم اصلا تصور نميکرديم يک روزي در جمهوري اسلامي بيايد که شخصيتي مانند مرحوم هاشمي ردصلاحيت شود. حتي 5روز قبل ردصلاحيت ايشان، يکي از نزديکان مرحوم هاشمي به بنده گفتند زمزمههايي مبني بر ردصلاحيت ايشان شنيده ميشود. گفتم امکان ندارد، آقاي هاشمي ستون فقرات اين انقلاب، قبل و بعد از انقلاب، قبل و بعد از جنگ بوده است. واقعا براي بنده اصلا باورکردني نبود.
عدم انگيزه شايستگان
حجت الاسلام والمسلمين موسوي خاطر نشان ميكند:تا آن جايي که در مورد کانديداها ميدانم ممکن است کانديداهاي شايسته بسياري داشته باشيم اما براي کانديداتوري آنچه که مهم است انگيزه آن فرد کانديدا است. به هر حال ما چهرههاي بسيار خوبي داريم که انگيزه براي آمدن ندارند.
كانديداي پنهان
وي در خصوص برخي اظهارات مبني بر وجود كانديداي پنهان در اردوگاه اصلاح طلبان ،گفت :زمان کم است و 21 ارديبهشت ثبت نام کانديداها است. در اين شرايط کانديداي پنهان به چه معناست ديگر کسي پنهان نمانده است.
حالا شايد آقاي مرعشي، در ذهنش کسي را مدنظر داشته باشد اما همان کسي که پنهان است تا بيايد در جمع اصلاح طلبان و مطرح شود به بيشتر از 15 روز زمان نياز دارد چه برسد به اينکه بخواهد به جامعه معرفي شود. از اين رو بنده فکر نميکنم کانديدايي وراي کساني که مطرح هستند، مطرح باشد.
سناريوي هاليوودي
حجت الاسلام موسوي لاري در خصوص صحت خبر ديدار وگفتگو با چند شخصيت در منزلش ،گفت:
يکي از مسائلي که رسانه هاي ما در آستانه انتخابات بايد به آن توجه کنند فضاي بسيار مسمومي است که در برخي رسانه ها به وجود آمده مبني بر اينکه به هر قيمتي جريان رقيب را بايد زيرسوال ببرند به عنوان مثال چندي پيش، تعدادي از دوستان ما از شهرهاي مختلف از جمله بندرعباس، مطلبي را براي بنده ارسال کردند مبني بر اينکه ماجراي فلان جلسه چيست؟ بنده به آن مطلب نگاه کردم. يکي از رسانه ها خبري منتشر کرده مبني بر اينکه جلسه تصميم گيري در منزل موسوي لاري برگزار شده و در اين جلسه، تعدادي از اصلاح طلبان حضور داشتند و بين محسن رهامي و آقاي کرباسچي، ديالوگها و صحبتهايي ردوبدل شد، درگيري و دعوايي هم رخ داد. در اين درگيري، آقاي موسوي لاري و عبدالله نوري ميانجي گري کردند و با آنها در آشپزخانه منزل موسوي لاري صحبت کردند.
در واقع براساس اين مطلب، سناريويي هاليوودي نوشته بودند که از اساس دروغ بود يعني رنگ و بويي از واقعيت در آن وجود نداشت نه جلسهاي برگزار شد آن هم نه امسال نه سال گذشته بلکه طي سالهاي گذشته چنين جلسهاي حداقل با اين ترکيب برگزار نشده است. هر چه بنده به اين قضيه فکر کردم که اينها چه کساني هستند که به اين داستان پردازي روي آورده اند و با چه مقصودي اين کار را انجام دادند متوجه نشدم. متاسفانه از اين گونه خبرها توسط رسانه هايي که قاعدتا نبايد اين گونه باشند، منتشر مي شود به ويژه آن رسانه هايي که از بيت المال استفاده ميکنند اما به هر حال اين فضاي مسموم وجود دارد و اين گونه اقدامات رخ ميدهد.

شماره روزنامه:7188
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
آخرین ویرایش در شنبه, 18 ارديبهشت 1400

موارد مرتبط