چاپ کردن این صفحه

حضور مؤثر و موفق همیاران مهربان ترافیک در سطح خیابان  

توسط گلریزخاتمی/ خبرنگار 16 مرداد 1400 61 0
نهمین جلسه آموزشی همیاران مهربان ترافیک روز پنج شنبه با حضور سید عبدالرضا دستغیب مدیرعامل مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ ساز، اعضای هیئت مدیره، سرهنگ آرش حقیقت رئیس اداره عملیات راهنمایی شیراز و جمعی از همیاران مهربان ترافیک برگزار شد. آنچه این جلسه را با جلسات گذشته متمایز می ساخت حضور پررنگ همیاران پلیس جوان نیک اندیش در میان همیاران باتجربه بود که به تازگی به جمع مجمع پیوسته اند.

سرهنگ آرش حقیقت با بیان این که وظیفه اصلی پلیس انتظام بخشیدن به ترافیک است و همیاران پلیس مهربان نیز به نوعی وظایف مشابه دارند اذعان داشت: از زمان تشکیل این طرح شاهد بهبود روند ترافیک در سطح شهر بوده ایم و پلیس به خوبی از این ظرفیت استفاده نموده است.
نماینده پلیس راهور شیراز به کاهش 12 درصدی تصادفات جرحی نسبت به مدت مشابه سال قبل اشاره نمود و گفت: پلیس راهور بخشی از این کاهش را مرهون زحمات همیاران مهربان ترافیک است.
سرهنگ حقیقت یادآور شد: آشنایی همیاران با قوانین و پذیرش حس مسئولیت پذیری، آنان را برای ورود به یک عرصه اجتماعی با فرهنگ صحیح آماده به کار می کند.
وی با تاکید بر استقرار همیاران مهربان ترافیک در تقاطع ها، که منجر به کاهش تصادفات خودرو با عابر پیاده شده است، خواستار استمرار و افزایش همیاران شد.
نماینده پلیس راهور شیراز، از همیاران مهربان ترافیک خواست تا با خدمت رسانی در تقاطع ها، ضمن آگاه سازی پیاده ها و رانندگان به عبورو مرور مطمئن، در صورت بروز حادثه با گرفتن عکس از صحنه تصادفات و هدایت خودروها به مکان مطمئن با یادداشت شماره پلاک خودرو یاریگر پلیس باشند.
رئیس اداره عملیات راهنمایی شیراز با تاکید بر فرهنگ سازی در عبور و مرور که از مهم ترین وظایف همیاران است، خواستار همکاری بیشتر آنان در تخلفات ساکن، تذکر به عدم استعمال دخانیات حین رانندگی و توجه به تابلوها و علائم و چراغ راهنمایی و رانندگی شد.
وی در ادامه افزود: معابر شهر شیراز به ویژه هسته مرکزی جوابگوی حجم ترافیک در برخی از ساعات نیست و با توقف لحظه‌ای خودرویی، ترافیک و راه بندانی ایجاد می شود و خودروهای خدمات‌رسان را با مشکل مواجه می کند، که حضور همیاران پلیس و تقاضا برای حرکت خودروها در روند تسهیل در عبور و مرور موثر خواهد بود.
آرش حقیقت بر اهمیت اخلاق محوری تاکید کرد و گفت: مردم رفتار همیاران پلیس را رصد می‌کنند و به مجمع خیرین و به پلیس راهور انتقال می دهند.
وی درخصوص اهمیت فرهنگ سازی و تاثیر بیشتر آن به جای اعمال قانون ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک به مرحله خود کنترلی و خود ارزیابی برسیم تا به اعمال قانون نیازی نباشد.

توانمندسازی نیروهای انسانی جز با آموزش صحیح امکان پذیر نخواهد شد*

عبدالمحمد طاهری عضو هیئت مدیره مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ ساز، بقا، دوام و پیشرفت هر جامعه ای را منوط به کارایی و کیفیت نیروی انسانی آن جامعه دانست و یکی از راه های رسیدن به این مهم را توانمند سازی نیروهای انسانی در تمامی مشاغل عنوان کرد که جز با آموزش صحیح و مناسب امکان پذیر نخواهد شد.
این عضو فعال و از اساتید دانشگاه، آموزش صحیح در تمامی مشاغل و جدیت در نظارت را از نشانه‌های جوامع پیشرفته برشمرد که در این جوامع کار مسئولین بسیار راحت خواهد بود.
وی با تاکید بر رسالت مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز در بعد فرهنگی به طرح های اجرا شده این مجمع اشاره نمود و اجرای این طرح‌ها را نشانه عزت شیرازی‌ها دانست که همیاران ترافیک نیز این رسالت را به خوبی انجام داده اند.
این عضو فعال با بیان اینکه آموزش ها بیشتر بر پایه روابط انسانی، روانشناسی محیط کار و روانشناسی مردم حول محور فرهنگ مدارا و تساهل و تسامح در این مسیر است، توضیح داد که همیاران باید با زبان بدن و مهربانی مردم شهر را آگاه سازند تا با عبور و مرور در مسیرهای مطمئن و با احیای فرهنگ ترافیک به روان سازی ترافیک کمک کنند.
وی سیال نبودن ترافیک در شهر را از نشانه‌های فقدان بهداشت روانی در سطح شهر بیان کرد و ابراز امیدواری نمود که با آموزش مهارت‌های ارتباطی بتوانیم جامعه را به مرحله خود کنترلی، خود باوری و خود ارزیابی برسانیم.
طاهری با یادآوری اینکه در سراسر جهان و در جوامع پیشرفته به طور دائم کلاس‌های آموزشی در صنوف مختلف برپا می‌شود تا همگام با رشد جامعه شهروندان نیز به آگاهی و رشد کافی دست یابند، برپایی کلاس های آموزشی صحیح را گامی موثر در ایجاد خودکنترلی و خود ارزیابی دانست.
این عضو فعال مجمع همچنین به همگامی همیاران مهربان ترافیک با پلیس راهور اشاره نمود و افزود: پلیس راهور ترافیک امکان حضور شبانه‌روزی جهت روان سازی ترافیک در تمام نقاط شهر را ندارد و همیاران مهربان ترافیک نه تنها به روان سازی ترافیک کمک کرده‌اند که با حضور خود در کنار پلیس راهور توانستند سهم بسزایی در کاهش تصادفات و کشته های ناشی از آن داشته باشند.
‎ وی نصب دوربین های راهنمایی در سطح شهر و همکاری همیاران مهربان ترافیک در کنار پلیس را نشانه احترام به حقوق شهروندی دانست.
‎ عبدالمحمد طاهری از جمله عوامل موفقیت این طرح را حمایت مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ ساز از تیم اجرایی و استمرار جلسات آموزشی به صورت ماهیانه برای سرگروه ها و زیر مجموعه هایشان عنوان کرد.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
آخرین ویرایش در شنبه, 16 مرداد 1400

موارد مرتبط