چاپ کردن این صفحه

سرمقاله مدیرمسئول

رابطه کرونا با غیر ما

خبرنگار :   30 تیر 1399 202 0
محمد عسلی مدیرمسئول محمد عسلی مدیرمسئول
رابطه کرونا با غیر ما محمد عسلی آزمایشگاه خدا با آزمایشگاه طبیعت رابطه مستقیم دارند زیرا طبیعت هم جزیی از آفرینش خداوندی است و ما در این آزمایشگاه بزرگ همراه و همگام با عناصر چهارگانه آب، باد، خاک و آتش هم خود را می‌آزماییم و هم دیگران را. این روند آزمایشگاهی از بدو نطفه شدن تا تولد و بعد از آن، حتی تا مرگ ادامه دارد. گاه آرام و بی‌صدا و گاه با هیاهو و جنجال.

ما انسان‌ها در هر نقطه از کره زمین که باشیم و با هر فرهنگ و آیین و زبان و نژاد پیوسته در حال آزموده شدن و هم آزمایش هستیم.

طبیعت به ما آموخته که آفرینش بر اساس یک قانونمندی متولی برای خود و ما گردش و حرکت‌هایی دارد و هیچ حرکتی بی‌علت نیست و هر علتی را معلولی است.

شاکله جسمی و کلاً ساختار بدن ما و سایر موجودات از یک قانون بی‌نقص و بسیار پیشرفته تبعیت می‌کنند به طوری که اگر در یکی از آن قوانین کوچکترین اختلالی ایجاد شود سایر حرکت‌ها و نظم آنها را مورد تأثیر قرار می‌دهد.

سلامتی نشانه علمکرد یک مجموعه بی‌نهایت نظام‌مند و حاکی از پیروی از قوانین طبیعی است که در وجود ما و سایر موجودات اعم از زنده و به ظاهر غیرزنده نهادینه شده است. بیماری‌ها اعم از مسری و غیرمسری هم عامل بیرونی دارند و هم عامل درونی هرگاه در زنجیره و روند حرکتی حیات خللی ایجاد شود اولین نشانه آن درد و یا تب است و یا هر دو. انسان‌هایی که در زندگی عالم به این روند حرکتی هستند و از قوانین تجربه شده بشری و توصیه‌های دینی و پزشکی تبعیت می‌کنند به سلامت خود و دیگران اهمیت می‌دهند و کمک می‌کنند.

نکته مهم در زندگی همه ما صرفاً دانایی و آگاهی از علل و عوامل حیات نیست بلکه باور آگاهی‌هاست، که اگر چنین شود در رفتار، گفتار و اندیشه‌های ما متجلی می‌شود و در ما تغییر ایجاد می‌کند.

مُدُنیّت یا شهرنشینی نمایانگر رشد فکری و عملی فرهنگ‌ها و آگاهی‌هاست.

انسان‌ها در سایه دانایی و تجربه توانسته‌اند بر بسیاری از عوارض نامطلوب از جمله بیماری‌های کشنده و واگیر غلبه کنند و برای پیشگیری از بیماری‌های شناخته شده واکسن بسازند. بسیاری در حد میلیون‌ها و بلکه بیشتر انسان‌هایی در گذشته مرده و یا نقص عضو پیدا کرده‌اند تا انسان‌های بعدی بتوانند از مرگ و میرهای ناشی از بیماری‌های مسری جان سالم به در برند.

بیماری امروزی که کرونا «کووید 19» نام گرفته و جان تمامی مردم کشورهای جهان را به مخاطره انداخته یک بیماری نوظهور و ناشناخته است که بالاخره بعد از کامل شدن تحقیقات پزشکان و محققان واکسن آن ساخته و از بروز آن پیشگیری خواهد شد. اما ملتی در این آزمون بیش از دیگران جان سالم به در خواهد برد که بتواند از یک قانونمندی برای پیشگیری و درمان استفاده کند.

بیماری کرونا چه از خارج آمده باشد و چه منشأ داخلی داشته باشد به لحاظ مقابله با آن چندان فرقی نمی‌کند.

اگر ما در رفت و آمدها و نشست و برخاستن‌هایمان به توصیه پزشکان توجه نکنیم بدین معنی است که نه برای حیات خود و نه برای حیات دیگران در عمل ارزشی قائل نیستیم.

هرگونه عدم تبعیت از قانونمندی‌ها اعم از قوانین طبیعی و انسانی نشانه بی‌تفاوتی در رعایت فرهنگ عمومی است. دستکش و ماسک وسیله‌ای موقتی بیش نیستند اما ماسک زدن و دستکش پوشیدن نشانه‌ای از فرهنگ‌مداری است که هدف آن پیشگیری از بیماری است و اینکه نشان دهیم ما به آگاهی مورد نیاز برای مقابله با بیماری و رعایت حقوق دیگران رسیده‌ایم.

کرونا رابطه‌ای با غیر ما ندارد. حتی اگر از چین و یا کشور دیگری آمده باشد کرونا رابطه با روح و جسم ما دارد. روح آگاه و جسم توانا یا روح ناآگاه و جسم ضعیف، عقل سلیم و دانش و باورهای دینی یا اخلاقی سه ضلع بازدارنده از خسارت‌های مادی و معنوی در همه امور از جمله در مورد بیماری‌ها هستند. با بی‌خیالی و باری به هر جهت بودن نمی‌توان کرونا را شکست داد باید احساس کرد  مقابل یک حیوان درنده حمله‌ور ایستاده‌ایم باید از خود دفاع کنیم. حیوانی که دیده نمی‌شود اما حملات آن احساس می‌شود.

والسلام

شماره روزنامه:6961
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
مدیر سایت

روزنامه عصر مردم روزنامه‌ای است مستقل که با حفظ اصول اولیه بدون گرایش جناحی در مسیر اعتلای فرهنگ وتنویرافکار عمومی منتشر می‌شود صفحات روزنامه پیوسته به روی نویسندگان شاعران ، هنرمندان، تحلیل‌گران و نقاد ان باز بوده و نویسندگان نامی تاکنون در این روزنامه وسایرنشریات عصر قلم زده‌اند

https://asremardom.ir

موارد مرتبط