چاپ کردن این صفحه

تا انتخابات 1400

وستفالياي ايراني منتخب سردبیر

توسط زهرا جعفری/ روزنامه نگار 16 ارديبهشت 1400 64 0
به سيزده رسيديم ،13هم سياسي انتخابات مصادف است با اولين آن در سده جديد خورشيدي و بر حسب اتفاق پيچيده ترين آن !از شور و حالي که چندان خبري از آن نيست تا نامشخص بودن قابل تامل کانديداهاي اصلي !


در سايه چنين پيچيدگي خاص ! ششمين انتخابات شوراها شايد بتواند به مدد تكثر هميشگي و تاييد صلاحيتهاي دقيقه نودي خود به ايجاد شور و حال در اين انتخابات خاص کمک نمايد.
به رسم ديرين تلاش خواهيم کرد در ستون "وستفالياي ايراني "ضمن پرداختن و ارائه آخرين اطلاعات و اخبار و البته بر اساس ماهيت جذاب خود "حاشيه هاي "اين انتخابات ،در مسير انتخاب
"شايسته تر "گامي هر چند کوچک اما موثر داشته باشيم !
"حق انتخاب" ،از والاترين حقوق در همه برشهاي زندگي انسان هاست و در اين ميان ايفاي اين حقوق در سپهر سياسي بي شک موثرترين آن در سرنوشت جمعي است !
آينده روشن فرداي ايران عزيز غايت و نهايت ما ،در ستون "وستفالياي ايراني "است .
چنين بادا....

  • صلح همه جانبه ، رسيدن به همگرايي


كانديداهايي كه نمي توانند بيايند
بر اساس مصوبه اخير شوراي نگهبان مبني بر تعيين شرايط ثبت نام نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري، برخي چهره هايي که تاکنون در دامنه گمانه زني هاي کانديداتوري قرار داشتند، امکان ثبت نام در انتخابات آتي رياست جمهوري را نخواهند داشت.
بر اساس يکي از بندهاي اين مصوبه، داوطلبان شرکت در انتخابات رياست جمهوري از اين پس بايد در بازه سني 40 تا 75 سال قرار داشته باشند. از اين منظر نگاهي به اسامي چهره هايي که نامشان در فضاي رسانه اي به عنوان کانديداهاي بالقوه انتخابات رياست جمهوري سيزدهم مطرح مي شود، نشان ميدهد که اسدالله بادامچيان دبيرکل حزب موتلفه (متولد 1320)، سيدمحمد غرضي وزير اسبق پست و تلگراف (متولد بهمن 1320) و محمدجواد آذري جهرمي وزير فعلي ارتباطات (متولد شهريور 1360) به دليل عدم احراز شرايط سني مندرج در مصوبه شوراي نگهبان امکان ثبت نام در انتخابات رياست جمهوري پيش رو را ندارند.
همچنين با توجه به اينکه در مصوبه شوراي نگهبان افراد داراي سابقه قطعي محکوميت قضايي امکان ثبت نام در انتخابات رياست جمهوري را ندارند، مصطفي تاجزاده معاون سياسي وزير کشور در دولت اصلاحات به موجب محکوميت امنيتي مرتبط با فتنه 88، مشمول اين بند از مصوبه شوراي نگهبان مي شود.
از سوي ديگر برخي چهره هاي سياسي که تاکنون کانديداتوري خود در انتخابات آتي رياست جمهوري را اعلام کرده اند، فاقد حداقل سابقه مديريتي مندرج در مصوبه شوراي نگهبان هستند و از اين منظر حائز شرايط ثبت نام در انتخابات رياست جمهوري نخواهند بود که از جمله اين چهره ها مي توان به سعيد محمد فرمانده سابق قرارگاه خاتم الانبيا اشاره کرد.
خارج از اصل 177
حميد ابوطالبي، مشاور سابق رئيس جمهور در رشته توئيتي به ابلاغيه جديد شوراي نگهبان واکنش نشان داد و نوشت: اصل 115 قانون اساسي، تمامي شرايط رييس جمهور را با ذکر همه ي موارد دقيقا احصاء نموده است؛ مطابق اصل 99 قانون اساسي، شوراي نگهبان تنها وظيفه نظارت بر انتخابات را برعهده دارد.
اضافه کردن هرشرطي بر شروط دقيقا احصاييِ اصل 115–چه توسط مجلس و يا شوراي نگهبان، وچه در لباس تفسير و يا تفضيل -بازنويسي قانون اساسي وخارج از اصل 177 است.
بازنويسي قانون اساسي، مختص ملت است، نه شوراي نگهبان و يا مجلس؛ تمامي اصولي که تصضيل و يا تعيين حدود و کيفيت آن نيازمند قوانين عادي است به صراحت در متن قانون اساسي بيان گشته است؛ مانند اصول 24، 25، 32، 33، 38، 44، 47، و… ؛ و اصل 115 جزء آنها نيست.
‏به نظر مي رسد شوراي نگهبان، اصل 115 که شرايط رييس جمهور را دقيقا احصا نموده است، با اصل 62 که تعيين شرايط کانديداهاي نمايندگي مجلس را به قانون عادي واگذار مي نمايد، اشتباها يکي گرفته باشد.
درحاليکه شوراي نگهبان، تنها وظيفه تفسير قانون اساسي ونظارت بر انتخابات، و انطباق شرايط دقيقا احصاييِ اصل 115 بر کانديداها را برعهده دارد؛ و نه اضافه کردن شروط جديد به اصل 115، و محدود کردنِ حتي ثبت نام نامزدها!
مشاركت 48 درصد
مرکز افکارسنجي (ايسپا) نظرسنجي اوليه از ميزان محبوبيت کانديداهاي احتمالي انتخابات 1400 انجام داده است. بر اساس اين نظرسنجي، در حال حاضر ميزان مشارکت حدود 48 درصد برآورد ميشود و ابراهيم رئيسي در صورت کانديدا شدن بيشترين شانس را براي پيروزي در انتخابات دارد.
5 کانديداي محبوب
بر اساس اين نظر سنجي ،رئيسي، حسن خميني، قاليباف، ظريف و سعيد محمد 5 نفر اولي هستند که راي قطعي آرا را کسب کرده و به نوعي محبوبترين بوده اند.

شماره روزنامه:7187
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
آخرین ویرایش در جمعه, 17 ارديبهشت 1400

موارد مرتبط