چاپ کردن این صفحه

رئيس مرکز وکلا،کارشناسان رسمي  و مشاوران خانواده قوه قضاييه:

پروانه وکالت، پروانه کسب نيست منتخب سردبیر

توسط صفدر دوام/ روزنامه نگار 12 دی 1399 55 0
با حضور دکتر بهادري جهرمي رئيس مرکز وکلا، کارشناسان رسمي  ومشاوران خانواده قوه قضاييه، آئين تحليف کارآموزان مرکز وکلاي قوه قضاييه استان فارس در شيراز برگزار شد.


در اين آئين که بخشي از آن به گراميداشت يکمين سالگرد شهادت سردار دلها، حاج قاسم سليماني اختصاص يافته بود، از خانواده هاي شهيد حاج رسول استوار و شهيد اسکندري نيز تجليل به عمل آمد.
در ابتداي اين آئين حسن عبدليان پور رئيس مرکز وکلاي قوه قضاييه استان فارس با گراميداشت ياد و خاطره سردار بزرگ اسلام حاج قاسم سليماني که 13دي ماه سالگرد شهادت ايشان است، بر ادامه راه اين مجاهد بزرگ تاکيد کرد.
او با اشاره به ويژگي هاي اخلاقي شهيد سليماني، اظهار داشت: شهيد سليماني تمام زندگي خويش را وقف اسلام و دفاع از کشور کرد و تا زندگي جريان دارد، نام و خاطره اش از اذهان پاک نخواهد شد.
عبدليان پور در ادامه سخنان خود که در جمع کارآموزان مرکز وکلاي قوه قضاييه استان فارس ايراد مي شد، با اشاره به دوران خوب کارآموزي و فصل يادگيري کارآموزان خطاب به آنها گفت: قدر اين روزها و اين مجموعه را بدانيد و از فرصت هاي پيش رو نهايت استفاده را ببريد.
رئيس مرکز وکلاي قوه قضاييه استان فارس با اشاره به عملکرد مناسب کميسيون کارآموزي مرکز وکلاي قوه قضاييه استان فارس ادامه داد: اعضاي فعال اين کميسيون موجب مباهات و افتخار مرکز هستند؛ کساني که در کمال همدلي و سلامت کاري با نگاه علمي و دقيق در حد توان کارها را به نحو احسن پيش مي برند.
او افزود: در حال حاضر ما حدود 500کارآموز داريم که آمار کمي نيست و اميدواريم اين کارآموزان عزيز از تجربه اساتيد خوب ما استفاده بهينه راببرند.
عبدليان پور در توصيه به کارآموزان نيز گفت: شما عزيزان بايد در لباس دانشجويي همواره سوالات خود را از وکلاي سرپرست بپرسيد و اين عزيزان را رها نکنيد چراکه بايد از سرمايه علمي آنها نهايت استفاده را ببريد لذا شما دنبال وکيل سرپرست باشيد و از او تقاضاي ياددهي کنيد.
او خاطرنشان کرد: کارآموزان ما بايد در کلاس ها و نشست هاي علمي با جديدت حضور يابند تا بنيه علمي خود را تقويت کرده و به عنوان يک فرد با سواد و دانشمند بتواند وظايف خود را در قبال جامعه و مردم به بهترين شکل ممکن انجام دهند.
رئيس مرکز وکلاي قوه قضاييه استان فارس در پايان نيز تاکيد کرد: زمان يادگيري بسيار کوتاه و گذرا است لذا کارآموزان ما بايد از اين فرصت اندک حداکثر استفاده را برده و از امکانات مرکز بهترين استفاده را بکنند.
وکالت کاسبي نيست؛ نگاهها را عوض کنيم
در ادامه اين مراسم دکتر بهادري رئيس مرکز وکلا،کارشناسان رسمي ومشاوران خانواده قوه قضاييه کشور به عنوان ميهمان ويژه به ايراد سخن پرداخت.
دکتر بهادري جهرمي ضمن گراميداشت ياد و خاطره شهيد سليماني، براي تمامي شهدا آرزوي رحمت و غفران الهي نمود و با اشاره به اين موضوع که وکالت در همه شئون، کسب و کار نيست، گفت: اگر کسي اينجا دنبال کسب و کار آمده اشتباه مي کند.
او تصريح کرد: وکالت يک مفهوم انتزاعي است و ما آن را مي سازيم و نمايش مي دهيم و بايد آسيب شناسي کنيم که چرا مردم وکالت را به عنوان کسب و کار مي بينند.
دکتر بهادري خطاب به کارآموزان ادامه داد: هيچ کس اتفاقي وکيل و مدافع حق يا فاسد نمي شود لذا بايد خيلي حواسمان باشد چراکه جاي سختي را براي خدمت انتخاب کرده ايم.
رئيس مرکز وکلا، کارشناسان رسمي ومشاوران خانواده قوه قضاييه با اشاره به مسووليت سنگين وکالت در جامعه خاطرنشان کرد: پروانه وکالت پروانه کسب نيست بلکه نماد مسووليت است که به امانت به شما سپرده شده است. من ماموريت گرفتم تا حکم مسووليت مقابله با ظلم و احقاق حق تک تک مردم را به شما بسپارم لذا هر کس توانايي اين مسووليت را ندارد نبايد در اين ميدان سخت وارد شود.
دکتر بهادري ادامه داد: کارآموزان عزيز ما بايد بدانند که از امروز هر اتفاق و جنايتي در کشور رخ مي دهد، وکلاي ما بايد احساس مسووليت کنند و کسي که به دنبال وکالت مي آيد بايد با عشق کار خود را انجام دهد وگرنه با نگاه کاسب کارانه به جايي نخواهد رسيد.
اين مقام مسوول تصريح کرد: وکيلي که به دنبال رضايت خدا و حل مشکل مردم است، خدا نيز زندگي او را رونق مي دهد و چنين وکيلي نبايد نگران معيشت خود باشد.
او افزود: ظلم تاريخي به وکالت شده و ما بايد اين ظلم را پس بگيريم و بر عکس هر جا که يک وکيل خوب کار کرده، مردم به خوبي احساس کرده اند.
دکتر بهادري با اشاره به تغيير و تحولات جديد دستگاه قضا در سال 1398 و رياست حضرت آيت الله رييسي بر مسند اين قوه تاکيد کرد: وکلاي امروز ما در دستگاه قضايي و در دوران جديد به نوعي سربازان دفاع از خود وکالت هستند چراکه برخي وکيل نما در سال هاي گذشته آبروي اين حرفه را برده اند و بايد براي برگرداندن آبرو به اين حرفه تلاش کرد.
اين مقام مسوول همچنين گفت: من از شما کارآموزان مي خواهم مربي عملي اخلاق وکالت باشيد و در تمام عرصه هاي وکالت از برخورد با ارباب رجوع تا لايحه نويسي و امور قضايي و... يک وکيل آرماني در رفتار و اعمال در نظام اسلامي باشيد.
او افزود: استقلال وکيل براي دفاع آزادانه از حق است تا هيچ کسي نتواند در اين مسير جلوگيري کند لذا مرکز وکلا وکيل مستقل مي خواهد يعني وکيلي که جيب خودش و ديگران مبناي قضاوت و تصميمش نشود.
دکتر بهادري خاطرنشان کرد: آن خدايي که شما را به مسووليت وکالت آورده، حتما مي دانسته که شما توانايي اين حرفه را داريد اما بايد بدانيد که اين مسووليت سخت است چراکه مي خواهيد آبروداري کنيد.
رئيس مرکز وکلا،کارشناسان رسمي ومشاوران خانواده قوه قضاييه تصريح کرد: به اعتقاد بنده وکلاي ما بايد طوري عمل کنند که از نظر سلامت و تخصص حتي از قاضي نيز بالاتر باشند زيرا بايد حواسمان باشد تا راه را گم نکنيم.
او با اشاره به تعهد مثال زدني سردار سليماني در انجام مسووليت نيز گفت: او در هر شرايطي کار درست را انجام مي داد و شما نيز مي توانيد در حوزه وکالت يک سردار سليماني باشيد.
دکتر بهادري جهرمي ادامه داد: وکيل بايد الگوي صبر باشد و موکل همين که در دفتر وکيل مي آيد بايد احساس کند که آرامشي آنجا حاکم است چراکه موکل حتما فضاي پرتنشي را گذرانده که به وکيل مراجعه کرده تا مشکلش حل شود لذا اولين گرهي که وکيل بايد از موکل خود باز کند، آرام کردن اعصاب ارباب رجوع خود است.
اين مقام مسوول همچنين با توصيه به کارآموزان براي يادگيري بهتر مباحث خاطرنشان کرد: کارآموزان بايد سطح علمي خود را با مشورت و مطالعه بالا ببرند ضمن اينکه اخلاص عمل را در کار فراموش نکنند يعني کار را براي خدا انجام دهند.
دکتر بهادري در پايان خطاب به کارآموزان گفت: شما از امروز خودتان نيستيد بلکه نماينده مرکز وکلاي قوه قضاييه هستيد لذا خودتان را براي اين مسووليت خطير آماده و سوگند وکالت را با پذيرش کامل مسووليت ادا کنيد.
در ادامه، مراسم اداي سوگند وکلاي حاضر در جلسه برگزار شد و پس از آن جلسه پرسش و پاسخ وکلا با دکتر بهادري رئيس مرکز وکلا،کارشناسان رسمي ومشاوران خانواده قوه قضاييه و حسن عبدليان پور رئيس مرکز وکلاي قوه قضاييه فارس برگزار شد.
پخش کليپ هايي از رشادت هاي حاج قاسم سليماني، اجراي شعر خوانى خانم نگار محمدي از دانش آموزان دبيرستان دکتر حسابي در خصوص سردار دلها و تجليل از خانواده شهداي شهيد استوار و شهيد اسکندري از ديگر برنامه هاي مراسم ياد شده بود.

شماره روزنامه:7096
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در جمعه, 12 دی 1399

موارد مرتبط