وارد حساب کاربری خود شوید

نام کاربر *
کلمه عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد یک حساب کاربری

فیلدها با ستاره (*) مشخص شده اند مورد نیاز است.
نام *
نام کاربر *
کلمه عبور *
تائید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تأیید ایمیل *
کپچا *
Reload Captcha

  انتشار اثر پژوهشى از پرفسور نظام الدين فقيه منتخب سردبیر

  توسط صفدردوام/ روزنامه نگار 28 فروردين 1400 139 0
  انتشار دو جلدكتاب با عناوين "دینامیسم تغییر وتحولات نهادی در جوامع در حال توسعه" و "دینامیسم تغییر و تحول در نهادهای حقوقی-اقتصادی، کارآفرینی و مدیریتی" به قلم استاد دانشگاه هاى شيراز و تهران و استاد كرسى يونسكو (UNESCO) جناب پرفسور نظام الدين فقيه خبر خوش و مسرت بخشى براى جامعه علمى كشور بود.


  اين مجلدات توسط انتشارات اسپرینگر از جمله انتشارات شهير جهانى منتشر شده است.
  انتشاراتى كه با سه هزار کتابخانه بزرگ در سراسر جهان قرارداد دارد که تمام مجلات علمی و کتاب هایی که منتشر می کند را برای آنها می فرستد، بنابراين این کتاب ها در حداقل در سه هزار کتابخانه بزرگ جهان نگهداری می شوند و همچنین در تمام نمایشگاه های کتاب از جمله نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و نیز غالب کتاب فروشی های سراسر دنیا و نیز در آمازون ارائه می گردد.

  معرفی اجمالی کتاب

  ‏Dynamics of Institutional Change in Emerging Market Economies
  ‏Theories, Concepts and Mechanisms
  ‏( Springer)

  ‏Nezameddin Faghih, Ali
  ‏HusseinSamadi ( Editors)

  نکته مهم کتاب در مقدمه:

  ‏we know a lot about institutions and their economic performance, but we do not know how institutions change.
  ‏Douglas C. North
  داگلاث نورث پس از حدود 50 سال تحقیق درباره نهادها و دریافت جایزه نوبل می گوید:
  "چیزهای زیادی درباره نهادها می دانیم، اما آنچه نمی دانیم این است که نهاد ها چگونه تغییر پیدا می کنند".
  این کتاب در راستای این جمله به رشته تحریر درامده است.
  سوالات متعددی درباره نهادها قابل طرح است:

  نهاد چیست؟

  کیفیت نهادی چگونه قابل اندازه گیری است؟
  آیا نهادها تغییر می کنند یا خیر؟
  تغییر به چه معنا است: بهبود یافتن، زوال پیدا کردن، ایجاد نهادهای جدید و یا حذف آنها (نهاد زدایی)؟
  درصورت تغییر، این تغییرات بطئی و کند است و یا سریع؟
  از طریق چه سازوکارهایی می توان این تغییرات را ایجاد کرد؟
  اینها بخشی از سوالاتی است که متخصصین اقتصاد نهادی در طی سالیان گذشته تلاش کرده اند تا بدان ها پاسخ دهند. برای برخی از این سوال ها پاسخ روشنی داده نشده است و همچنان یک فضای پژوهشی باز محسوب می شود.
  کتاب حاضر به دنبال مطالعه و تشریح عوامل درون زا و برون زای پویایی های تغییر نهادی برای درک مسیرهای تکاملی مختلف جوامع مختلف به ویژه کشورهای درحال گذار است.
  هدف این مجموعه تشریح مفاهیم، نظریه ها و سازوکارهای تغییر نهادی است. همچنین نقش انرژی (به ویژه نفت) در ایجاد تغییرات نهادی در ایران و برخی کشورهای نوظهور بررسی شده است. در این راستا، در فصل های این کتاب، مباحث زیر به تفصیل مورد مطالعه قرار گرفته است:

  ‏1. Defining institutions and institutional changes

  ‏2. Institutional change theories

  ‏3. The causes of Institutional change

  ‏4. Institutional change behavioral frameworks

  ‏5. Mechanism of Institutional change

  ‏6. The importance of oil revenues in the process of institutional change

  ‏7. Institutional barriers to transition from a Natural State

  ‏8. Institutional quality and its measurement indicators

  ‏9. Energy security and Institutional quality

  این کتاب در سه بخش با جزییات زیر تنظیم شده است.

  ‏Table of Contents

  ‏1. Introduction
  ‏Nezameddin Faghih, Ali Hussein Samadi

  ‏Part I: Theories and Concepts

  ‏2. Dynamics of Institutional Change within the Group of Twenty (G20) and the European Union, and an Assessment of Brexit Impact: A Taxonomic Study

  ‏3. Overview of Institutional Change Contexts and Dynamics

  ‏4. Institutions and Institutional Change: Concepts and Theories

  ‏5. Understanding Institutions and Revisiting the Theories of Institutional Change

  ‏6. Measuring Institutional Quality: A Review

  ‏Part II: Mechanisms of Institutional Change

  ‏7. Institutional Change: Evidence from Some Emerging Market Economies

  ‏8. Social Media: Harbinger of Institutional Change and its impact on Branding

  ‏9. Does Economic Globalization Have a Similar Effect on Governance for All Countries in the World?

  ‏10. Public Administration Reforms in the Emerging Markets Era
  ‏Nazak Nobari

  ‏11. Exploring the Emergence of Industrial Revolution 4.0: A journey to Higher Education 4.0
  ‏Farzaneh Yarahmadi

  ‏Part III: Energy and Institutional Change

  ‏12. De Jure and De Facto Power of Oil and Institutional Change in Modern Iran: A Critical Historicism Analysis (1900-1979)

  ‏13. Examining Institutional Barriers to Transition from a Natural State in Iran During 1941-1979

  ‏14. Does Energy Security Affect Institutional Quality? Empirical Evidence from Emerging Economies

  معرفی مقدماتی کتاب
  ‏Legal-economic Institutions, Entrepreneurship, and Management:
  ‏Perspective on the dynamics of institutional changes

  در مقدمه کتاب حاضر این جمله ها آورده شده است که گویای محتوای کتاب هست:
  ‏This second king set foot in the evil way
  ‏that was originated by the former king.
  ‏Whoever establishes an evil tradition,
  ‏towards him goes malediction every hour.
  ‏The righteous departed and their ways remained,
  ‏and from the vile there remained injustice and execrations
  ‏Until the Resurrection, the face of every congener of those wicked men who comes into existence is turned towards that one
  ‏ Rumi (1207 – 1273).

  ترجمه فارسی این جملات:

  سنت بد کز شه اول نهاد
  این شه دیگر قدم بر وی نهاد
  هر که او بنهاد ناخوش سنتی
  سوی او نفرین رود هر ساعتی
  نیکوان رفتند و سنتها بماند
  وز لئیمان ظلم و لعنت ها بماند
  تا قیامت هر که جنس آن بدان
  در وجود آید بود رویش بدان
  {مثنوی معنوی دفتر اول- بخش 36-حکایت پادشاه....}

  هدف اصلی این مجموعه، تشریح پویایی ها، روندها و دلالت های ضمنی تغییرات نهادی در کشورهای نوظهور، با تمرکز بر نهادهای حقوقی-اقتصادی، کارآفرینی و مدیریتی است. فصل های این مجموعه، توسط تعدادی از محققان برجسته ای نوشته شده است که سال ها به آموزش و پژوهش در این زمینه ها مشغول هستند. در فصول این کتاب، تجربه تغییر نهادی کشورهای نوظهور در قالب ایجاد تغییراتی در نهادهای حقوقی-اقتصادی بررسی شده است. همچنین به نقش کارآفرینان و فناوری های نوین در ایجاد تغییرات نهادی توجه خاصی صورت گرفته است.
  این کتاب در دو بخش و در قالب 11 فصل به رشته تحریر درآمده است. در بخش اول، به نهادهای اقتصادی-حقوقی و در بخش دوم به بحث کارآفرینی و مدیریت پرداخته شده است.
  موضوع تغییر و تحولات نهادی در جهان و ارتباط متقابل آن با توسعه در طول تاریخ نظریه ای است که توسط دانشمندی سرشناس به نام پروفسور داگلاس نورث مطرح و تظریه پردازی شده و او برای آن در سال 1990 میلادی جایزه نوبل دریافت نموده است. اکنون نیز این نظریه علمی توسط دانشمندی بنام پروفسور دارن آسیموغلو (که چند کتاب هم از او به فارسی ترجمه شده) در دانشگاه ام آی تی و هاروارد (دو دانشگاه طراز اول جهان در آمریکا) در حال مطالعه و پیگیری است که او هم کاندیدای دریافت جایزه نوبل است. بنابراین این مباحث که موضوع این دو کتاب قرار گرفته یکی از مباحث بسیار مهم علمی را تشکیل می دهند و بسیار مورد توجه و علاقه دانشوران و دانشمندان سراسر جهان است.
  پرفسور فقيه در رابطه با انتشار آثار جديد در گفتگو با عصرمردم بيان داشت: جالب توجه است که مرحوم محی الدین فقیه که هم در رشته فیزیک و هم در رشته اقتصاد تحصیل کرده بود از خیلی قدیم به خوبی با این مباحث آشنا بود و همیشه در این باره سخن می گفت و این موضوع را به لحاظ علمی بسیار حائز اهمیت می دانست. ضمناً نام خانوادگی ایشان در شناسنامه پسوند اصطهباناتی هم داشت. مضافا چنانکه استحضار دارید و قبلاً در موقع درگذشت ایشان در روزنامه عصر مطلبی نگاشته اید بسیاری از تحصیل کرده ها و نخبگان استهبان مدیون راهنمایی ها و مساعدت های صمیمانه و خالصانه ایشان هستتد.
  لذا با اغتنام فرصت کتاب اول یعنی کتاب دینامیسم تغییر و تحولات نهادی در جوامع در حال توسعه به ایشان اهداء و تقدیم گردید که به این ترتیب همراه نام ایشان نام استهبان نیز با این موضوع روز علمی و آکادمیک جهان ( که تاکنون یک جایزه نوبل برده و برای جایزه نوبل بعدی هم در نوبت است) با نام استهبان همراه و توام شود.
  وى ادامه داد: در ارتباط با موضوع کتاب دوم یعنی کتاب دینامیسم تغییر و تحول در نهادهای حقوقی-اقتصادی، مسئله اراضی کشاورزی و بخصوص تقسیم و توزیع آب در اراضی زراعی حائز اهمیت فراوان است. چنانکه استحضار دارید این مورد از زمان های بسیار قدیم در استهبان مورد توجه و دارای عملکردی بسیار جالبی بوده که دفتر دایره میرایی در میدان آب بخش و مرکز سنتی تقسیم آب در این میدان (که متاسفانه از بین رفته و بسیاری هم هنوز آن را به خاطر می آورند) یکی از بهترین و زیباترین کارکرد های سنتی جهان در این زمینه است (که البته بحث مفصلی می طلبد) و جالبتر و حیرت انگیز محاسبه و نحوه حساب و کتاب سهم افراد و نحوه تقسیم و توزیع آب چشمه قهری در استهبان بوده است. امروز که محاسبات پیچیده ریاضی در مهندسی کانال های باز در مهندسی آب و مهندس مکانیک و مهندسی عمران مطرح است می شود ملاحطه نمود که محاسبات میرایی و پخش و توزیع آب در میدان آب بخش یا میدان آب پخش قدیم استهبان از چه جایگاهی رفیع و تاریخی برخوردار است. مرحوم رکن الدین فقیه تسلط بسیار زیادی به این محاسبات و امور توزیع آب در استهبان داشتند به طوری که هرگاه اختلافی پیش می آمد نظر ایشان کارگشا بود. همچنین این که ایشان برای رفع مشکل کم آبی در استهبان و حفر چاه آب و احیای اراضی موسوم به صحرای سریش تلاش و کوشش فراوان و صمیمانه و خستگی ناپذير داشتند. و مضافا این که ایشان به امور قنات و محاسبات و حقوق آب قنوات هم مانند حقوق آب زراعی استهبان تسلط داشتند بخصوص قنات های رونیر و خیر.
  لذا با اهداء و تقدیم کتاب دوم به مرحوم رکن الدین فقیه ضمن توضیح این موارد سعی شد نام استهبان به عنوان سرزمين انجیر و زعفران با این مباحث علمی مربوط به نهادها توام و همراه شود. موضوعات علمی و آکادمیک که مورد مطالعه دانشمندان طراز اول جهان است که تعداد قابل توجهی از آنها نیز در پدید آوری این دو کتاب مشارکت و همکاری داشته اند.
  اين استاد برجسته دانشگاه اضافه كرد: موضوع نهادهایی چون قنوات و کلا مدیریت آب و تقسیم و توزیع آب چشمه ها، قنوات و مدیریت منابع آب از نهادهای بنیادی و اساسی روی کره زمین محسوب می گردد و برای دانشمندان و پژوهشگران و تحلیل گران از اهمیت زیادی برخوردار است.
  به همین لحاظ و با عنایت به این که موضوع اعجاب آور حفر قنوات و مدیریت آن از زمان های باستان در ایران رواج داشته و در جهان بی نظیر بوده، ایران به عنوان خاستگاه دانش مدیریت و هم خاستگاه مهندسی آب در سطح جهان مطرح است که در کتاب های تاریخ علم به تفصیل مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
  به گفته پرفسور فقيه هم اكنون دردانشگاه های سراسر جهان و از جمله در ایران، دردوره های دکتری در رشته های اقتصاد، مدیریت، حقوق، جامعه شناسی، علوم اجتماعی، علوم سیاسی، ...، درسی تحت عنوان "نهادها" تدریس می شود به همين دليل او تأكيد كرد: این دو کتاب چون به زبان انگلیسی است علاوه بر رفع نیاز و علاقه دانشمندان و پژوهشگران و تحلیل گران، به عنوان کتاب درسی برای تدریس در این دوره ها در دانشگاه های دنیا و از جمله ایران نیز کاربرد دارد.
  پروفسور نظام‌الدین فقیه (متولد سال ١٣٣٢ خورشيدى دراستهبان) دانشمند و متخصص برجسته علوم سیستم و سایبرنتیک و استاد نمونه کشوری که همچنین در ۸ خرداد ۱۳۹۱ (روز تأسیس دانشگاه تهران که روز بین‌الملل دانشگاه تهران نامگذاری گردیده) از سوی دانشگاه تهران طی مراسم بزرگداشت، به عنوان استاد موفق در سطح بین‌المللی معرفی و مورد تجلیل قرار گرفت.
  دكتر فقيه تاكنون 36 درس دانشگاهي را در مقاطع مختلف و (6 درس در دوره دكتري، 11 درس در دوره كارشناسى ارشد و 19 درس در دوره كارشناسى ) تدريس كرده است.
  راهنمايى 3 رساله دكترى، راهنمايی بيش از 60 رساله كارشناسي ارشد، مشاوره و نظارت بيش از 90 رساله دكتري و كارشناسي ارشد، سرپرستى بيش از 120 پايان نامه دوره كارشناسى را به عهده داشته است.
  اين استاد دانشگاه هاى شيراز و تهران و كرسى يونسكو (UNESCO) بيش از ٧٠ کتاب و ١٥٠ مقاله و همچنين تعداد ١٢٠ سخنرانی علمی در دانشگاه ها و مراکز علمی ایران و جهان در كارنامه علمى خود دارد.
  وى همچنين سردبیرى مجله علمی (ژورنال علمی) پژوهش های جهانی کار آفرینی که به زبان انگلیسی بعهده دارد كه توسط انتشارات اسپرینگر منتشر می شود.

  شماره روزنامه:7171
  این مورد را ارزیابی کنید
  (2 رای‌ها)
  آخرین ویرایش در شنبه, 28 فروردين 1400

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
  در غیر این صورت، «عصر مردم» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.