وارد حساب کاربری خود شوید

نام کاربر *
کلمه عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد یک حساب کاربری

فیلدها با ستاره (*) مشخص شده اند مورد نیاز است.
نام *
نام کاربر *
کلمه عبور *
تائید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تأیید ایمیل *
کپچا *
Reload Captcha

  «عصرمردم» از دومین نشست بررسی مشکلات روستاهای شهرستان شیراز گزارش می دهد

  از کُرکُری خوانی های سیاسی تا دادخواهی دهیاران

  کرکری خوانی ها کرکری خوانی ها
  «عصر مردم» از دومین نشست بررسی مشکلات روستاهای شهرستان شیراز گزارش می‌دهد؛ از کرکری خوانی‌های سیاسی تا دادخواهی دهیاران * ابراهیم عزیزی نماینده مجلس: در حق فارس جفا شده است علیرضا پاک فطرت نماینده مجلس: بخشی از تحریم‌ها در تفکر ما است جعفر قادری نماینده مجلس: جایگاه مخابراتی فارس را قبول نداریم فرماندار شیراز: اصطلاحات فنی نمی‌خواهیم، زمان مشخص کنید یک دهیار: اگر از جاده کوهمره سالم گذشتید، مهمان من! احمدرضا سهرابی من یک دفترچه «یادداشت خبر» دارم که پایین صفحات آن، نکاتی اخلاقی ذکر شده است!

  دفترچه را که در دومین نشست بررسی مسایل و مشکلات روستاهای شهرستان شیراز که با حضور شماری از مدیران و مسئولان استانی، شهرستانی و همچنین نمایندگان مجلس در فرمانداری برگزار شد باز کردم، پایین آن صفحه که قرار بود نوشتن گزارش خبری نشست یاد شده شروع کنم، آمده بود:

  «دروغ نگویم، دروغ نشنویم!»

  البته به نظر می‌رسد، این بار و پس از سال‌ها گسست ارتباطی بین فرمانداری شیراز، مطبوعات و رسانه و البته مردم، فرماندار شیراز قصد دارد به بهره‌گیری از ظرفیت نمایندگان مجلس، گره از مشکلات روستاییان گاه مصیبت زده باز کند!

  نخستین نشست، بررسی مسایل و مشکلات روستاهای شهرستان شیراز حدود 2 هفته پیش در فرمانداری برگزار شد که مصوباتی در حوزه‌های آب، راه و گاز به همراه داشت. حالا با گذشت 2 هفته، قرار است علاوه بر بررسی نتایج مصوبات پیشین، تنگناهای مخابراتی و اراضی کشاورزی روستاها هم در دستور کار نشست دوم قرار گیرد.

  تنش اول در جلسه دوم

  نخستین میهمان نشست دوم، مدیران و مسئولان حوزه مخابراتی و به طور مشخص، مهرداد سهرابی مدیرکل ارتباطات و فناوری استان بود. او در توضیحاتی عمومی و گاه فنی ادعا کرد که در حوزه ارتباطات از برنامه تعریف شده از سوی وزارتخانه جلوتر هستیم و در پی مطالبات مردمی و تأکید شخص وزیر، همه روستاهای شهرستان شیراز از اینترنت پرسرعت برخوردار خواهند شد.

  اما محمدرضا امیری فرماندار شیراز از توضیحات مدیرکل ارتباطات و فناوری فارس قانع نشد و با اشاره به بازدید اخیر از شماری از روستاهای شهرستان، قدری با تلخ‌گویی تأکید کرد: گزارش شما، گزارش خوبیست اما این اصطلاحات فنی و اما و اگرها برای من و مردم خیلی جایگاهی ندارد.

  او تصریح کرد: شما به طور مشخص بفرمایید کی، نقاط کور مخابراتی روستاها برطرف می‌شود و به ما زمان بدهید!

  سهرابی هم در پاسخ گفت: ارتباطات یک چیز سیالی است و ممکن است شما در یک خانه آپارتمانی در شهر هم نقطه کور مخابراتی داشته باشید. شما به شکل شفاف به ما مناطق فاقد پوشش مخابراتی را در روستاها اعلام کنید.

  در حق فارس جفا شده است

  از ابراهیم عزیزی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس می‌توان به عنوان تأثیرگذارترین چهره‌های این نشست یاد کرد.

  او که خود در دوره‌ای، فرماندار شهرستان شیراز بود و با زیر و بم شهرها و روستاهای این شهرستان آگاهی و اشراف کامل دارد، در همان ابتدای سخنان خود با اشاره به عدم حضور برخی مدیران استانی دعوت شده به جلسه به دلیل همراهی استاندار در سفرش به سروستان، تصریح کرد: جلسات از لحاظ زمانی باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود تا تداخل برنامه‌ای پیش نیاید.

  او تأکید کرد: نمی‌شود که ما برای بررسی مشکلات روستاها در فرمانداری جلسه بگذاریم و استاندار هم قصد سفر کوار یا سروستان کند و مدیران را با خودش ببرد!

  نماینده شیراز در مجلس در عین حال خطاب به مدیران حاضر در نشست گفت: از عزیزانم خواهش می‌کنم مصوبات جلسه را جدی بگیرند و با پیگیری، کار را به نتیجه برسانند.

  عزیزی همچنین در قالب ارایه گزارشی از پیگیری‌های خود و برخی نمایندگان مجلس در سطح ملی پیرامون مسایل و مشکلات استان و به طور مشخص شیراز، یادآور شد: مدیران و مسئولان در سطح شهرستان و استان پیگیری‌های خود را انجام دهند و هر کجا نیاز بود به ما اعلام کنند تا در سطح ملی و وزارتخانه‌ای پیگیری کنیم.

  او نمونه‌وار با اشاره به تنگناهای مخابراتی در شهرستان شیراز و استان فارس تأکید کرد: قرار بود شیراز و فارس بعد از پزشکی، قطب IT کشور باشد اما من به وزیر ارتباطات هم گفتم که در حق فارس جفا شده است!

  نماینده شیراز در مجلس گفت: فارس یک عقبه خوب در دولت دارد و آن هم حضور آذری جهرمی به عنوان وزیر ارتباطات است و ما باید در جهت جبران عقب ماندگی‌ها از فرصت باقی مانده یکساله دولت استفاده کنیم.

  عزیزی در بخش دیگری از سخنان خود پیرامون مشکلات روستاها تصریح کرد: روستاها در کشور متولی ندارد و هر اداره و سازمانی یک تصمیمی برای خودش می‌گیرد.

  او حتی گفت: این پست معاون رئیس جمهوری در امور روستاها و نمی‌دانم چی هم، یک کار تشریفاتی است

  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: روستاها را باید برای شاخصه‌هایی دسته‌بندی کرد و برای هر کدامشان نسخه جداگانه نوشت و نمی‌شود برای همه روستاها یک تصمیم مشخص و یکسان گرفت.

  بخشی از تحریم‌ها در تفکر ماست

  علیرضا پاک فطرت نماینده شیراز و عضو کمیسیون تحقیق مجلس تأکید کرد که بخشی از تحریم‌ها در تفکر ماست.

  او که در دومین نشست بررسی مسایل و مشکلات روستاهای شهرستان شیراز سخن می‌گفت تصریح کر د که باید به مردم و داشته‌های خودمان اعتماد کنیم.

  نماینده شیراز در مجلس، با اشاره به اینکه آنگونه که ما فکر می‌کنیم دولت پولی ندارد، گفت: در چنین شرایطی، اگر می‌خواهیم یواش یواش کار کنیم بحث دیگری است اما از آنجا که مردم توقع دارند کارها باید انقلابی پیش برود.

  عضو کمیسیون تحقیق در همین رهگذر با اشاره به 800 هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام دولت گفت: دولت اگر بخواهد اینها را تمام کند آنگونه که خودشان می‌گویند 30 سال زمان می‌برد.

  پاک فطرت افزود: بودجه امسال دولت 588 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده اما اقتصاددان‌ها می‌گویند نیمی از این عدد صوری است و فکر نکنم دولت امسال بیش از 25 هزار میلیارد تومان پول داشته باشد.

  او خاطرنشان کرد: تازه اگر تورم صفر باشد، 25 سال طول می‌کشد تا این پروژه‌ها اجرا شود!

  نماینده شیراز در مجلس با طرح این پرسش که آیا کشور ناتوان است؟ گفت: نه! در چنین شرایطی باید پول تعریف کرد. مثلاً مردم بخش دشت ارژن می‌گویند در مسیر 4-3 کیلومتری مغازه‌های ارژن، حوادث و سوانح  رانندگی زیاد اتفاق می‌افتد و باید دو باند کندرو و تندرو تعریف و احداث شود.

  پاک فطرت خاطرنشان کرد: می‌شود به مدیرکل فشار آورد و او هم چند تا دستگاه راهسازی آنجا مستفر کند اما کار انجام نمی‌شود اما می‌شود با یک تغییر کاربری از زمین‌های منابع طبیعی آنجا، به منظور ساخت متل و رستوران، پولی به دست آورد و جاده را احداث کرد.

  او تصریح کرد: رونق یعنی گردش پول و گردش پول یعنی اشتغال و اشتغال یعنی زنده شدن جامعه.

  این نماینده مجلس و شهردار سابق شیراز در بخش دیگری از سخنان خود پیرامون ساخت غیرمجاز 8 هزار واحد مسکونی در اراضی کشاورزی و نزدیکی شهرها تأکید کرد: اینها نباید خراب شوند مگر اینکه فکر کنید در حر یم راه و چاه و ... باشند. اینها مردم ما هستند و تخلف نکرده‌اند و این من و شما هستیم که تخلف کردیم و نتوانسته کاری برای مردم انجام دهیم تا آنها رو به خلاف بیاورند.

  جایگاه مخابراتی فارس را قبول نداریم

  جعفر قادری نماینده شیراز و عضو کمیسیون برنامه و بودجه می‌گوید که جایگاه مخابراتی استان فارس در کشور برای ما قابل قبول نیست.

  او که به دلیل حضور در جلسه‌ای دیگر، با تأخیر 2 ساعته به این نشست آمده بود، یادآور شد: آقای آذری جهرمی [وزیر ارتباطات] به ما گفت که فارس را در زمینه مخابراتی از استان هیجدهم به استان دوازدهم رسانده‌ام اما این برای ما قابل قبول نیست و باید از فرصت حضور وزیر فارسی در دولت استفاده کنیم.

  او تصریح کرد: ما حتی در شهرک صنعتی شیراز هم مشکل ارتباطات داریم و صنعتگر و تولیدکننده‌ای که نتواند به خاطر مشکلات مخابراتی، فکسش را راه‌اندازی کند که دیگر هیچ!

  در حاشیه خبر:

  1) در دومین نشست بررسی مسایل و مشکلات روستاهای شهرستان شیراز که حدود 4 ساعت به طول انجامید، حواشی جالب توجهی هم به همراه داشت!

  از جمله اینکه، یکی از دهیاران بخش کوهمره در سخنان کوتاه خود، با اشاره به ظرفیت بالای طبیعی و گردشگری این منطقه و از سوی دیگر، حوادث پرشمار رانندگی در این محور، خطاب به مدیران، مسئولان و نمایندگان مجلس گفت: شما یک پنجشنبه جمعه دست زن و بچه خودتان را بگیرید و به منطقه ما بیایید و اگر سالم رسیدید، مهمان من!

  2) یکی از دهیاران بخش مرکزی شیراز ادعا کر د که ساخت حدود 130 هزار خانه در حاشیه شهر شیر از در آینده نزدیک همچون یک غده سرطانی خود را نشان خواهد داد.

  3) وقتی ابراهیم عزیزی نماینده شیراز در مجلس در سخنان خود عنوان کرد که باید از فرصت یکسال باقی مانده آذری جهرمی وزیر ارتباطات استفاده کنیم، محمدرضا امیری فرماندار شیراز در سخنان معناداررو به عزیزی کرد و گفت: معلوم نیست، شاید بعدهش هم باشد! و عزیزی با نگاهی متفاوت پاسخ داد: البته «آرزو بر جوانان، عیب نیست»!

  4) مهرداد سهرابی مدیرکل ارتباطات و فناوری استان فارس گفت: تا پایان مردادماه تمام مدارس شیراز به اینترنت پرسرعت مجهز خواهند شد. او یادآور شد: این طرح به شکل پایلوت و پیرو تأکید وزیر در فارس اجرا شده که با حضور خود وزیر به بهره‌برداری خواهد رسید.

  5) وقتی نماینده سازمان جهاد کشاورزی فارس در این جلسه با ذکر پرشمار مواد و تبصره‌های قانونی در حوزه اراضی کشاورزی از ساخت غیرمجاز 8 هزار واحد مسکونی در اراضی پیرامونی شیراز خبر داد، علیرضا پاک فطرت نماینده شیراز در مجلس تأکید کرد: این تجربه 30 ساله من است و به نظرم آنهایی که خیلی تبصره و ماده قانونی می‌دانند، کارکن نیستند، کارشکن هستند!

  6) روح‌اله نجابت نماینده جوان شیراز در مجلس، همچنان عضو غایت این جلسات است!

  7) قرار است جلسات بررسی مسایل و مشکلات روستاهای شهرستان شیراز ادامه یابد!

  شماره روزنامه:6959
  این مورد را ارزیابی کنید
  (0 رای‌ها)
  احمدرضا سهرابی

  کاریکاتوریست روزنامه همشهری کاریکاتوریست، خبرنگار و دبیر گروه خبر روزنامه عصرمردم ٢۵ سال فعالیت مطبوعاتی برنده بیش از ٣٠ جایزه از جشنواره‌های ملی و بین‌المللی کارتون و مطبوعات

  asremardom.ir

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
  در غیر این صورت، «عصر مردم» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  آرشیو روزنامه

  Ad Sidebar
  Ad Sidebar-3