وارد حساب کاربری خود شوید

نام کاربر *
کلمه عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد یک حساب کاربری

فیلدها با ستاره (*) مشخص شده اند مورد نیاز است.
نام *
نام کاربر *
کلمه عبور *
تائید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تأیید ایمیل *
کپچا *
Reload Captcha

  با اعطای مجوز تأسیس صورت گرفت:

  آغاز عملیات اجرایی شهرک صنعتی خصوصی درمنطقه ویژه اقتصادی شیراز منتخب سردبیر

  توسط گلریزخاتمی 25 تیر 1400 30 0
  با اعطاي مجوز تاسيس شهرك صنعتي غير دولتي منطقه ويژه اقتصادي شيراز، عمليات اجرايي اين شهرك صنعتي آغاز شد.

  در اين مراسم كه صبح پنجشنبه با حضور عنایت الله رحيمي استاندار فارس، جعفر قادري نماينده شيراز در مجلس شوراي اسلامي،نادر طیبی مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و جمعي از مديران كل دستگاه هاي اجرايي و سرمايه گذاران برگزار شد؛ كلنگ عملياتاجرايي اين شهرك صنعتي غير دولتي به زمين زده شد.

  نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی با ابراز خرسندی از تعامل استاندار با نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامیابراز امیدواری نمود که همین روندی که در استان دنبال می شود با همه جهت گیری ها تداوم یابد.

  جعفر قادری در مراسم کلنگ زنی شهرک صنعتی غیردولتی شیراز افزود: در سایه تعامل مطلوب استاندار فارس با نمایندگان مردم درمجلس شورای اسلامی و هم افزایی، توانستیم در سطح ملی، منطقه ای و استانی شاهد اقدامات قابل توجهی در این حوزه باشیم.

  عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: امیدواریم در بحث انتقال آب و فراهم کردن زیرساخت های جاده ای و ریلی ودیگر فعالیت ها نیز قدم های منسجمی برداشته شود.

  قادری اظهارداشت: انجام این اقدامات امکان و فرصت مناسبی را برای سرمایه گذاری های بعدی فراهم می کند و امیدواریم این روند باهمه جهت گیری ها و سمت و سوهایی که وجود دارد ادامه پیدا کند و روز به روز شاهد توسعه بیشتر استان فارس باشیم.

  شکل گیری بستر مناسب برای ایجاد شهرک های صنفی در فارس

  نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس در ادامه یادآور شد: با حمایت ها و تلاش بی وقفه استاندار فارس بستر مناسبی برای ایجادشهرک های صنفی مهیا شد و مدتی قبل فاز نخست شهرک های صنفی وابسته به مجموعه امور صنفی اجرا شد.

  وی گفت: انتظار است شرایطی برای اجرایی شدن فازهای بعدی این شهرک‌ها فراهم شود تا بتوانیم واحدهای آلاینده و واحدهای همسنخ را در این شهرک ها در اطراف شیراز مستقر کنیم.

  وی افزود: تجمیع و هم افزایی واحدها در کنار هم این امکان و فرصت را فراهم می کند تا این واحدها بتوانند از ظرفیت یکدیگر بهره مندشوند.

  قادری در ادامه گفت: دستگاه های اداری و خدماتی نقش بسزایی در پیشبرد این امور دارند و با همکاری آنها می توانیم کارها را درکمترین زمان به سرانجام برسانیم.

  نگذاریم سرمایه‌گذاران از شیراز و فارس بروند

  نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس همچنین گفت: باید شرایطی فراهم شود که شاهد خروج و کوچ سرمایه گذاران از استان فارسنباشیم.

  وی گفت: در حال حاضر بحث دسترسی به زمین به عنوان یکی از عمده ترین معضلات و مشکلات شیراز به شمار می رود و سرمایهگذاران بسیاری مراجعه کرده اند که متأسفانه نتوانستیم زمینی را برایشان تأمین کنیم و این مسئله باعث شده که اکثر سرمایه گذارانسرمایه خود را به مناطق دیگر منتقل کنند.

  لزوم برقراری امکانات یکسان برای شهرک‌های صنعتی دولتی و غیردولتی

  قادری با اشاره به کلنگ‌زنی شهرک صنعتی غیردولتی ادامه داد: بدون شک راه اندازی این شهرک صنعتی خصوصی قدرت مانوری رابرای سرمایه گذاران فراهم می کند و این زمین ها که در اطراف شیراز واقع شده اند در بهترین کاربری خود مورد استفاده قرار می گیرند.

  وی اضافه کرد: ما طرحی را در مجلس ارائه داده ایم و بر اساس این طرح قصد داریم که امکانات و تسهیلاتی را که برای شهرک هایصنعتی دولتی وجود دارد، برای شهرک های صنعتی غیردولتی هم فراهم کنیم تا شهرک های صنعتی دولتی و غیر دولتی از نظربرخورداری از امکانات از شرایط یکسانی برخوردار شوند و تفاوتی بین آنها وجود نداشته باشد.

  وی با اعتقاد به اینکه باید قدرت و امکان مانور را برای سرمایه گذاران پیش بینی و فراهم کنیم، گفت: هرچند که باید تلاش کنیم تاواحدهای صنعتی در شهرستان های مختلف استان فارس توزیع شود تا مناطق محروم نیز بتوانند از حضور واحدهای صنعتی استفادهکنند؛ اما شرایط نباید به گونه ای پیش برود که در رقابت با سایر استان ها، صنعتگر و متقاضی سرمایه گذاری در استان فارس مجبورشود سرمایه و واحد خود را از استان فارس به استان های دیگر منتقل کند.

  وی با بیان اینکه هیچ سرمایه گذاری را نباید تنبیه یا متحمل هزینه اضافی کنیم، گفت: باید شرایطی را فراهم کنیم که مشکلاتو محدودیت هایی که درشهرک صنعتی بزرگ شیراز وجود دارد به حداقل برسد و مشکلات مربوط به آب و برق شهرک صنعتی سروستان ۲نیز برطرف شود.

  او ادامه داد: شهرک صنعتی دارویی بیضا نیز فرصت بسیار خوبی برای استان فارس ایجاد می کند که مشکلات مربوط به این شهرکنیز می بایست هرچه سریعتر مرتفع شود.

  پیگیری ایجاد شهرک صنعتی غیردولتی در زرقان

  قادری بیان داشت: در شهرستان زرقان نیز پیگیرهای لازم برای اختصاص یافتن زمینی برای ایجاد شهرک صنعتی غیر دولتی انجام شدهاست.

  وی افزود: امیدواریم با همکاری دستگاه های مختلف بتوانیم در چهار طرف شیراز از شمال، جنوب، شرق و غرب امکان و قدرت مانور رابرای سرمایه گذران مهیا کنیم.

  روند صنعتی شدن فارس شتاب می گیرد

  عنایت الله رحیمی درمراسم کلنگ زنی بزرگترین شهرک صنعتی غیردولتی شیراز با بیان این که بسیاری از متقاضیان سرمایه گذارای دراین استان به دلیل بروکراسی و محدودیت های مختلف، در سایر مناطق کشور سرمایه گذاری می کردند، اظهارداشت: برای رفع اینمشکل هدف گذاری مشخصی شد و به منظور کاهش محدودیت ها، ایجاد شهرک های صنعتی غیردولتی در دستور کار قرار گرفت.

  نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به این که یکی از مشکلات اساسی تحصیل اراضی بود و هفت شهرک صنعتی خصوصیقبلا مجوز دریافت کرده بودند، افزود: شهرک صنعتی غیردولتی شیراز، هشتمین شهرک خصوصی است و رویکرد مدیریت استان ایناست که به منظور فاصله گرفتن از ضوابط و مقررات شرکت شهرک های صنعتی و اتخاذ تصمیمات سریع تر به دست بخش خصوصی کهچابک تر است این شهرک صنعتی راه اندازی شود.

  وی ادامه داد: تاکنون پنج تفاهم با مبلغ حدود 50 هزار میلیارد تومان برای صنایع مختلف مانند تیتانیوم و انژکتور صورت گرفته است کهامیدواریم سریع تر تصمیم گیری و عملیاتی شوند.

  استاندارفارس با بیان این که امروزه زیرساخت هایی مانند برق و آب در تابستان و گاز در زمستان، صنعت گران ما را آزار می دهد،گفت: برای تامین زیرساخت ها در شهرک غیردولتی شیراز تدابیری اندیشیده شده است؛ برای تولید برق در مجاورت لوله فشار قوی مجوزچند مولد CHP صادر می شود و با حدود 40 مگاوات برق این شهرک تامین خواهد شد و آب نیز با تدابیر مختلف تامین می شود ومدیران این شهرک از هم اکنون مذاکرات برای خرید بخشی از پساب تصفیه خانه دوم شیراز را برای تامین آب مورد نیاز شهرک آغازکنند.

  رحیمی با ابراز امیدواری در خصوص شتاب گرفتن توسعه صنعتی فارس با حضور افراد اقتصادی، افزود: برای تامین زیرساخت هایحمل و نقل زمینی، هوایی و ریلی و همچنین تولید انرژی مورد نیاز باید بخش خصوصی را بیش از گذشته فعال کرد و مشارکت داد.

  نماینده عالی دولت در استان فارس ادامه داد: امیدواریم دولت از محدودیت های قانون گذار در برنامه ششم توسعه رها شود و بتواند درتولید انرژی سرمایه گذاری کند.

  وی افزود: دولت می تواند با پرداخت به موقع پول توسط بخش خصوصی، این بخش را تشویق به سرمایه گذاری بیشتر در تولید انرژیکند.

  وی با بیان این که هم اکنون چهار نیروگاه بزرگ در خنج، ارسنجان، اقلید و غدیر لامرد از گذشته مجوز دریافت کرده اند، گفت: در بخشانرژی های نوین هم ظرفیت های خیلی خوبی داریم و همه دست اندرکاران باید با نگاه باز با این موضوع برخورد کنند تا شرایط برایمشارکت و حضور بخش خصوصی بیش از گذشته فراهم شود.

  نادر طیبی مدیر عامل منطقه ويژه اقتصادی شيراز در مراسم آغاز عملیات اجرایی بزرگترین شهرک صنعتی غیردولتی گفت: این شهرکدر زميني به مساحت 330 هكتار و با پيش بيني سرمايه گذاري افزون بر 1400ميليارد تومان ايجاد مي شود كه در فازهاي توسعه تا 350 هكتار افزايش خواهد يافت.

  نادر طیبی افزود: اين شهرك صنعتي غير دولتي كه در اراضي مجاور منطقه ويژه اقتصادي و شهرك صنعتي بزرگ شيراز ايجاد مي شودظرفيت استقرار 410 واحد با پيش بيني 12500 نفر اشتغال مستقیم و 7000 نفر اشتغال غیرمستقیم را خواهد داشت.

  بستری مناسب برای جذب سرمایه گذاران

  طیبی با بیان اینکه ایجاد شهرک‌های صنعتی غیردولتی در راستای سیاست‌های دولت مبنی‌ بر تقویت و حمایت از مشارکت بخشخصوصی است، افزود: ایجاد این شهرک‌های صنعتی در چارچوب قوانین و مقررات موجود انجام می‌شود و راه اندازي اين شهركصنعتي غير دولتي مي تواند بستر مناسبي براي جذب سرمايه گذاران باشد.

  طیبی با اشاره به غیردولتی بودن این شهرک صنعتی افزود: انتظار می رود بروکراسی های این شهرک غیردولتی کمتر باشد و واگذاری وتحویل زمین به واحدهای صنعتی و فعالان اقتصادی سریع تر انجام گردد.

  مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی گفت: نگاه اول به این اراضی الحاق آن به منطقه اقتصادی شیراز بود و بر همین اساس و با نظرمشاورین و مطالعات انجام شده و کثرت متقاضیان همچنین مجاورت اراضی با شهرک صنعتی تصمیم و تایید گردید تا شهرک صنعتیهم در سبد سرمایه گذاری ها و فعالیت های اقتصادی منطقه ویژه باشد و به شهرک صنعتی غیر دولتی تبدیل شود.

  نادر طیبی ادامه داد: در حال حاضر مشاورینی برای بازنگری مشغول فعالیتند و معابر اصلی مشخص و از همین امروز عملیات اجراییشروع شده است.

  وی افزود: مطالعات زیست محیطی در حال اتمام است و هفته آینده به محیط زیست تحویل خواهد گردید.

  آماده سازی زیرساخت ها ظرف‌ یک سال آینده

  طیبی در ادامه گفت: ما متعهد می‌شویم که ظرف یک سال آینده در سه فاز، تمام زیرساخت‌های داخلی تامین شود.

  وی افزود: از تمام دستگاه‌های خدماتی از جمله شرکت‌های آب ، برق و گاز تقاضای همراهی داریم تا افراد سرمایه‌گذار دغدغه سرمایهگذاری نداشته و با مشکل مواجه نشوند.

  نادر طیبی همچنین به خط انتقال آبی که قرار است به شهرک صنعتی منتقل شود، اشاره نمود و گفت: براساس مجوزها و استعلاماتاتخاذ شده از طرف مدیریت شرکت شهرک های صنعتی برای انتقال خط آب به شهرک صنعتی، امیدواریم تحت مدیریت این شرکت،بخشی از این آب به منطقه ویژه تخصیص یابد.

  شماره روزنامه:7244
  این مورد را ارزیابی کنید
  (1 رای)
  آخرین ویرایش در جمعه, 25 تیر 1400

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
  در غیر این صورت، «عصر مردم» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  آرشیو روزنامه

  Ad Sidebar
  Ad Sidebar-3