وارد حساب کاربری خود شوید

نام کاربر *
کلمه عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد یک حساب کاربری

فیلدها با ستاره (*) مشخص شده اند مورد نیاز است.
نام *
نام کاربر *
کلمه عبور *
تائید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تأیید ایمیل *
کپچا *
Reload Captcha

  مرتضي سيف زاده خبر داد:

  واگذاري سيستم ارجاع نظارت فني از شهرداري شيراز به سازمان نظام مهندسي منتخب سردبیر

  توسط زهرا جعفری/ روزنامه نگار 04 اسفند 1399 15 0
  رئيس سازمان نظام مهندسي استان فارس از واگذاري سيستم إرجاع نظارت فني مستقر درمعاونت فني شهرداري شيراز به سازمان نظام مهندسي خبر داد.


  سيف زاده افزود:بعد از چند دهه که شهرداري شيراز راسا کار ارجاع نظارت فني بر ساخت و ساز را در شيراز انجام ميداد، همانند ساير نقاط کشور، اين کار تخصصي به نظام مهندسي استان واگذار شده است و از ابتداي سال جديد اين اقدام اجرايي ميشود.
  سيف زاده باتبريك روز مهندس، به نقش سازمان نظام مهندسي در ارتقاء ايمني صنعت ساختمان و بهبود روند شهرسازي، اشاره كرده وخاطرنشان کرد: يکي از مسائل مهم در موضوع مجريان ذيصلاح، ارجاع نظارت و خدمات مهندسي است که طي دهه هاي اخير و برخلاف روال معمول در سراسر کشور، در شيراز برعهده شهرداري گذاشته شده بود.
  وي يکي از محورهاي مهم و اصلي قانون مقررات ملي ساختمان را مبحث نظارت بر ساخت و ساز دانست و گفت: با همکاري خوب شورا و شهرداري، زمينه واگذاري بحث ارجاع نظارت و خدمات مهندسي به سازمان نظام مهندسي فراهم شده و هم اينک در حال انجام کار انتقال مسئوليت هستيم و از ابتداي سال آينده، اين اقدام تخصصي توسط نظام مهندسي انجام ميشود.
  او با اشاره به طراحي نرمافزاري جامع در راستاي اجرايي شدن هرچه بهتر ارجاع نظارت، گفت: براساس قانون در بحث طراحي و اجرا، مالک ميتواند شخصا در مورد واگذاري کار تصميم گيري کند اما در بحث نظارت نبايد هيچ ارتباط مالي بين مالک و مهندس ناظر وجود داشته باشد؛ ارجاع نظارت بر ساخت و ساز در سراسر کشور و همه نقاط استان فارس به جز شيراز، توسط نظام مهندسي انجام ميشده اما از سالها قبل، شهرداري اين کار را در شيراز عهده دار بوده است.

  تفاهم با سازمان ثبت اسناد
  رئيس سازمان نظام مهندسي فارس يکي از اقدامات ارزشمند در راستاي واگذاري اقدامات تخصصي به متخصصان را انعقاد تفاهمنامه بين سازمانهاي نظام مهندسي و ثبت اسناد و املاک در سطح کشور دانست و گفت: براساس اين تفاهمنامه، کار تفکيک آپارتمانهاي احداث شده، توسط مهندسان نقشه بردار عضو نظام مهندسي انجام ميشود.
  سيف زاده همچنين از به حداقل رسيدن مشکلات ناشي از تفکيک املاک در فارس خبر داد و گفت: اکنون با استفاده از ظرفيت 300 مهندس نقشهبردار، کار تفکيک املاک در سراسر استان فارس با دقت انجام ميشود.
  تفاهم با شرکت گاز
  سيف زاده يکي ديگر از اقدامات اثرگذار سازمان نظام مهندسي را انعقاد تفاهمنامه با شرکت ملي گاز براي طراحي، اجرا و تاييد شبکه گاز در ساخت و سازها اعلام و خاطرنشان کرد: در اين رابطه بالغ بر 800 مهندس مکانيک در سراسر فارس فعال هستند.
  رئيس سازمان نظام مهندسي استان فارس گفت: خوشبختانه و به واسطه تعامل مناسب با شرکت ملي گاز فارس، اين استان در انجام مفاد تفاهمنامه ذکر شده در کشور، پيشرو محسوب ميشود. از طرفي حوادث ناشي از انفجار و گازگرفتگي به حداقل رسيده و مردم نيز از اين اقدام رضايت کافي را دارند.
  تفاهم براي احيا و حفظ بافت تاريخي
  سيف زاده در ادامه از انعقاد تفاهمنامهاي با ميراث فرهنگي خبر داد و گفت: براساس اين تفاهمنامه، نظام مهندسي با همکاري راه و شهرسازي و شهرداري، عمارتهاي داراي ارزش تاريخي که اکنون به اشکال مختلف از آنها استفاده ميشود را به لحاظ ايمني و اصالت ارزيابي خواهد کرد.
  او تاکيد کرد که اين اقدام موجب زمينه سازي براي پيشگيري از بروز مخاطرات براي ساختمانهاي تاريخي و احيا و بازسازي و حفظ اين ساختمانها از يک سو و ارتقاء ايمني در بافت فرهنگي و تاريخي ارزيابي کرد.
  سيف زاده همچنين از انعقاد تفاهمنامه اي براي نظارت مهندسان عضو نظام مهندسي بر روند طراحي و ساخت جايگاههاي عرضه سوخت و مراکز خدمات بين راهي خبر داد و گفت: اين تفاهمنامه بين نظام مهندسي و شرکت پخش فرآورده هاي نفتي، منعقد و مبادله شده است.
  او با بيان اينکه براي کاهش حوادث و تلفات در کارگاههاي ساختماني، تفاهمنامه اي با اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعي فارس مبادله شده است، گفت: متاسفانه حوادث ساختماني جزو پر تعدادترين حادثه ها در کشور محسوب ميشود و از اين حيث، جلوگيري از آنها در اولويت قرار دارد.
  سيف زاده گفت: در بحث ايمني ساختمانها و کارگاههاي ساختماني، براساس تفاهمنامه مبادله شده، انجام بازديدهاي مشترک از کارگاهها و آموزش مهندسان جوان و پرداخت کمک هزينه به آنان، در دستور کار قرار گرفته است.
  رئيس سازمان نظام مهندسي فارس با قدرداني از همکاري مديرکل تعاون استان، گفت: اقدامات انجام شده در سطح کشور بينظير بوده و منجر به آموزش 100 مهندس جوان و پرداخت بين 700 تا 900 هزار تومان کمک هزينه به ازاي هر يک از اين مهندسان شده است.
  سيف زاده يکي از اقدامات شاخص سازمان نظام مهندسي کشور را تلاش براي توسعه صادرات خدمات فني و مهندسي دانست و گفت: به زودي با کشور افغانستان بر سر صدور خدمات فني و مهندسي به تفاهم خواهيم رسيد، اين موضوع به دليل شيوع کرونا با تاخير مواجه شد اما در حال نهايي شدن است.
  او گفت: استان فارس نيز در راستاي صدور خدمات فني و مهندسي، گامهاي خوبي را برداشته و اين اقدامات همچنان تداوم خواهد داشت.
  سيف زاده با اشاره به الکترونيکي شدن کل خدمات ارائه شده توسط سازمان نظام مهندسي فارس، گفت: با فراهم شدن زيرساختهاي لازم، اکنون تنها کمتر از 10 درصد خدمات اين سازمان در فارس نيازمند مراجعه حضوري است.
  عاقبت هتل آسمان
  رئيس سازمان نظام مهندسي استان فارس همچنين گفت: ارائه نظر کارشناسي نهايي در مورد هتل آسمان شيراز، به يک شرکت داراي تخصص سپرده شده است تا با بررسي همه جانبه آن، در خصوص وضعيت سازه و امکان تداوم فعاليت ساخت و ساز در آن، اظهار نظر کند.
  سيف زاده همچنين از همکاري سازمان نظام مهندسي فارس در موضوع رانش کوه در ارتفاعات شمال و شمال غرب شيراز، با ديگر دستگاهها خبر داد و گفت: بررسيهاي لازم در محدوده منصورآباد انجام و منطقه به سه بخش قرمز، نارنجي و آبي تقسيم شده که در منطقه قرمز، ساخت و ساز کاملا ممنوع و در بخش نارنجي انجام کار عمراني با ايمن سازي تحت نظارت مهندسان بلامانع اعلام شده است.
  رئيس سازمان نظام مهندسي فارس از تداوم بررسيها توسط مشاور در خصوص موضوع رانش کوه در محدوده بلوار جمهوري اسلامي خبر داد و اظهار نظر را به اعلام نظر رسمي مشاور در اين مورد، موکول کرد.
  برخورد با 130 مورد تخلف
  سيف زاده همچنين، يکي از اقدامات مهم سازمان نظام مهندسي را نظارت دقيق بر روند ارائه خدمات فني و مهندسي توسط اعضا عنوان و اضافه کرد: سال گذشته بيش از 150 مورد شکايت به شوراي انتظامي ارائه شده بود که در 130 مورد پس از محرز شدن تخلف، برخورد قانوني با متخلف انجام شده است.
  رئيس سازمان نظام مهندسي در عين حال، تخلفات در اين حوزه را بسيار محدود دانست و گفت: يکي از مسائل مهم که در کاهش تخلفات نقش اثرگذاري دارد، مبحث آموزش است که در اين خصوص سازمان، تمديد و ارتقاء پروانه نظام مهندسي را منوط به طي دوره هاي آموزشي کرده است.

  شماره روزنامه:7139
  این مورد را ارزیابی کنید
  (1 رای)
  آخرین ویرایش در دوشنبه, 04 اسفند 1399

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
  در غیر این صورت، «عصر مردم» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.